CENTRUM INTEGRACJI I EDUKACJI PROWADZONE PRZEZ KRAJOWY INSTYTUT GOSPODARKI SENIORALNEJ

10 zasad bezpiecznego urlopu w czasie pandemii

Z tego, że tegoroczne wakacje będą inne niż wszystkie, zdajemy sobie sprawę wszyscy… Bo choć sektor turystyczny otwiera się coraz bardziej na klienta, to w trosce o własne zdrowie, powinniśmy z dużą ostrożnością podchodzić do proponowanych nam ofert wypoczynku. Oto 10 spraw, na które trzeba zwrócić szczególna uwagę.  

PRZED WYJAZDEM 

  1. Przed zaplanowaniem urlopu sprawdź, które kierunki podróży są bezpieczne, biorąc uwagę wzrost zachorowań w poszczególnych krajach (planując podróż za granicę) oraz w Polsce. 
  2. Zanim zdecydujesz się na wykupienie pobytu, sprawdź zasady reżimu sanitarnego, który obowiązuje w miejscu, do którego się wybierasz (weź pod uwagę zarówno region geograficzny, jak i sam ośrodek wypoczynkowy czy hotel) oraz w czasie podróży na urlop (sprawdź je pod kątem środka transportu oraz trasy podróży i planowanych miejsc postoju). 
  3. Planując pobyt na terenie UE, koniecznie zabierz ze sobą aktualną Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Planując pobyt poza UE, zadbaj o wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego.  
  4. Sprawdź gdzie w najbliższej okolicy Twojego miejsca pobytu znajdują się instytucje świadczące pomoc medyczną. Upewnij się, czy będziesz mógł skorzystać z nich i na jakich zasadach. 

W TRAKCIE POBYTU 

  1. Zapoznaj się z regulaminem obiektu, w którym przebywasz, dowiedz się jakie przepisy obowiązują Cię w związku z pandemią. 
  2. Stosuj się do obowiązujących zasad sanitarnych, związanych z dystansem, zasłanianiem twarzy oraz dezynfekcją. Zawsze miej przy sobie maseczkę oraz płyn do dezynfekcji rąk. 
  3. Postaraj się maksymalnie skrócić czas przebywania w przestrzeni publicznej oraz ogólnodostępnych miejscach, gdzie może być kłopot z zachowaniem dystansu. Staraj się jak najwięcej przebywać w przestrzeni otwartej, jeżeli nie musisz, nie korzystaj z windy. Na ile to możliwe, staraj się nie dotykać powierzchni: poręczy, bankomatów, automatów itp. 
  4. Korzystaj z ogólnodostępnych dozowników lub z własnych środków do dezynfekcji. 
  5. Stale monitoruj swój stan zdrowia, np. mierząc temperaturę ciała dwa razy dziennie.

PO POWROCIE 

  1. Obserwuj swój stan zdrowia. W razie jakichkolwiek wątpliwości zasięgnij porady – w pierwszej kolejności skontaktuj się telefonicznie ze swoim lekarzem rodzinnym.   

Materiał przygotowany przez Fundację Ziko dla Zdrowia, partnera społecznego Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej. Więcej zdrowych porad Fundacji Ziko dla Zdrowia znajdziesz na www.zikodlazdrowia.org