5 filmów opartych na faktach, które warto obejrzeć

Wisława Szymborska powiedziała kiedyś: „Życie pisze najbardziej oryginalne, najbardziej komiczne a jednocześnie najbardziej dramatyczne scenariusze.” Te filmy są doskonałym potwierdzeniem słów pisarki. Biografie znanych osób, obrazy opowiadające o znaczących dla świata i społeczeństwa wydarzeniach, które na długo zostają w pamięci. Wybraliśmy 5 filmów, pokazujących widzom prawdziwe historie napisane przez życie i w mistrzowski sposób przeniesione na ekran.

  1. “Erin Brockovich”, reż. Steven Soderbergh (2000)

Ekstrawagancka rozwódka samotnie wychowująca trójkę dzieci. Bez wykształcenia, pracy i pieniędzy. Kto by pomyślał, że ta niezwykle oryginalna postać znajdzie zatrudnienie w kancelarii adwokackiej. Podczas przeglądania akt, Erin odkrywa, że mieszkańcy małego miasteczka chorują z powodu zanieczyszczenia wody przez jeden z potężnych koncernów. Z pomocą swojego pracodawcy rozpoczyna walkę o największe w historii amerykańskiego sądownictwa odszkodowanie.

Źródło: www.republicworld.com
  1. “Ostatnia rodzina”, reż. Jan P. Matuszyński (2016)

Tragiczna historia życia niezwykle oryginalnego polskiego artysty, Zdzisława Beksińskiego i jego rodziny: żony – Zofii, matki i teściowej oraz syna – dziennikarza muzycznego i tłumacza filmowego, Tomasza Beksińskiego.

Źródło: www.okonakulture.pl
  1. “Social Network”, reż. David Fincher (2010)

Kto by pomyślał, że powstanie Facebooka ma swoje początki w zawodzie miłosnym. Kiedy Mark Zuckerberg rozstał się ze swoją ówczesną dziewczyną, stworzył w Internecie stronę – ranking studentek Harvardu, będącą pierwowzorem Facebooka. Obecnie strona gości w niemal każdym zakątku świata i wiele osób nie wyobraża sobie bez niej życia, a jej twórca jest jednym z najbogatszych ludzi na świecie.

Żródło: www.nme.com
  1. “Apollo 13”, reż. Ron Howard (1995)

Rok 1970. Księżyc został już zdobyty, więc kolejny lot nie wzbudza u Amerykanów większego zainteresowania. Jednak oczy całego świata zostają zwrócone w stronę Apollo 13, kiedy na statku następuje wybuch.

Źródło: www.mentalfloss.com
  1. “Jak zostać królem”, reż. Tom Hooper (2010)

Po abdykacji swojego poprzednika Edwarda VIII, książę Albert musi objąć angielski tron, jednak jego problemy z wymową nie pomagają w przejęciu królewskich obowiązków. Z pomocą przychodzi australijski specjalista i jego niekonwencjonalne metody terapii. Z czasem znajomość króla i jego nauczyciela przeradza się w przyjaźń, która wniesie wiele do życia obu stron.

Źródło: www.paradoks.net.pl

Ułatwienia czytelności