Cytryna do zadań specjalnych

Cytrynę znajdziemy na co dzień niemal w każdym domu. W sezonie jesienno-zimowym nie do przecenienia są jej zdrowotne właściwości, ponieważ z uwagi na wysoką zawartość witaminy C, cytryna jest prawdziwą przyjaciółką naszej odporności.

Czy przychodzą Ci do głowy inne zastosowania tego owocu? O części być może słyszałeś, ale czy wiesz, że cytryna może być bardzo pomocna np. przy zmywaniu?

  • Wspomaganie utraty wagi

Cytryna dodana do wody doskonale oczyszcza organizm, stąd taki napój jest polecany każdemu, kto walczy z nadprogramowymi kilogramami. Dodatkowo sok cytrynowy usuwa z organizmu toksyny.

  • Odświeżacz powietrza

Skórkę z cytryny zagotuj w 3 szklankach wody. Następnie dodaj 2 łyżki octu i gotuj całość jeszcze 5 minut. Po tym czasie zdejmij napar z ognia i odstaw do wystygnięcia. Do butelki z rozpylaczem wsyp 4 łyżki sody oczyszczonej, zalewamy ostudzonym płynem i potrząsamy.

Tak przygotowana mikstura wniesie do domu świeży zapach a dodatkowo zdezynfekuje spryskane powierzchnie. Aby nieco urozmaicić kompozycję zapachową, dodaj do wody przed gotowaniem olejek eteryczny, (np. waniliowy) lub zioła, (np. miętę).

  • Czyszczenie kuchenki mikrofalowej

Dokładne wyczyszczenie kuchenki bywa problematyczne. Ale nie kiedy mamy pod ręką cytrynę.

Do naczynia przeznaczonego do użycia w kuchence mikrofalowej wlewamy szklankę soku z cytryny i ustawiamy wewnątrz urządzenia. Następnie włączamy kuchenkę na 5 minut. W ten sposób powstaną opary, które zmiękczą zalegający tłuszcz i brud. Po tym zabiegu wystarczy tylko przetrzeć wnętrze gąbką.

  • Neutralizator zapachów z deski do krojenia i dłoni

Po krojeniu produktów o intensywnym zapachu, jak np. cebula czy czosnek, charakterystyczny aromat potrafi towarzyszyć nam przez resztę dnia. Niezależnie od tego, czy chcemy się go pozbyć z powierzchni naszych dłoni, czy deski do krojenia, wystarczy że mamy pod ręką połowę cytryny. Nacieramy nią daną powierzchnię, po czym myjemy ciepłą wodą z mydłem.

  • Usuwanie tłuszczu

Sok z cytryny pomoże w usunięciu przypalonego, zaschniętego tłuszczu z garnków i patelni. Wystarczy namoczyć gąbkę w soku i dodać na nią kilka kropli płynu do mycia naczyń. Taką mieszankę wcieramy w brudne naczynia.

  • Plamy na ubraniach

Nawet tak uciążliwe plamy, jak te z dezodorantów, potu, kawy czy tłuszczu, mogą zniknąć dzięki cytrynie. ½ szklanki soku z cytryny mieszamy z odrobiną proszku lub płynu do prania, następnie wcieramy w plamę i pozostawiamy na kilka godzin. Po tym czasie pierzemy jak zwykle.

Ułatwienia czytelności