Czy wiesz, ile masz w portfelu?

Jaką wartość mają banknoty? Kiedy zapytamy o to kilka przypadkowych osób, większość z pewnością odpowie, że zależy jaki nominał na nich widnieje. Nie można się z tym nie zgodzić, ale prawda jest nieco bardziej złożona. Nie każdy bowiem wie, że wartość banknotu zależy również od jego numeru seryjnego. Te najrzadziej spotykane mogą osiągać naprawdę zawrotne ceny.

Idziemy do sklepu, przy kasie wyjmujemy z portfela należną kwotę, płacimy i wychodzimy. Tymczasem niepozorne 10zł, które oddaliśmy kasjerowi mogło być warte nawet miliony. Aby nie pozbawić się szansy na spory zarobek, warto wyrobić w sobie nawyk sprawdzania, jakie ciągi liczb widnieją na banknotach, które przechodzą przez nasze ręce.

Jakie numery seryjne są najcenniejsze dla kolekcjonerów?

Zdecydowanym numerem 1. są ciągi liczb złożone z tych samych cyfr (np. 2222222, 4444444). Banknoty z takim oznaczeniem są niezwykłą rzadkością i, co za tym idzie, ich wartość jest liczona w milionach.

Kolekcjonerzy będą w stanie zapłacić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych za nominał z numerem seryjnym złożonym z kolejno następujących po sobie cyfr (1234567, 8765432). Nieco mniej warte, choć nadal znacznie podwyższające wartość banknotu, są numery radarowe (np. 1234321, 1374731, 8125218).

Kolejnym obiektem poszukiwań jest tzw. szatańska seria, czyli banknoty mające w swoim numerze seryjnym występujące obok siebie trzy szóstki.

Jednak nie tylko cyfry numeru seryjnego stanowią o wartości pieniądza. Litery rozpoczynające serię nie pozostają bez znaczenia. Najcenniejsze są te, których seria rozpoczyna się kombinacją AA i BB. Warto też zatrzymać banknoty z numerem seryjnym o początku YA i ZA. Dodatkowym atutem, zwiększającym wartość „papierka” jest jego stan. Jeśli jest idealny, cena idzie w górę.

Skoro już wiemy, na co zwrócić uwagę, zajrzyjmy do naszych portfeli, skarbonek i skarpet. Być może czeka tam na nas spora niespodzianka. 😉

Ułatwienia czytelności