Rośliny wprawdzie jeszcze odpoczywają, ale my już powinniśmy ruszyć z pierwszymi pracami, które przygotują nasz ogród do wiosny. Dzięki odpowiednio wcześnie wykonanym zabiegom pielęgnacyjnym, niedługo będziemy mogli relaksować się w pięknym zielonym otoczeniu.
Oto lista podstawowych czynności, które (jeśli pogoda na to pozwoli) powinniśmy wykonać już na przełomie lutego i marca.
- bielenie drzewek owocowych
Bielenie pnia opóźnia wegetację, czyli wzrost drzew. Biały kolor odbijając światło słoneczne, chroni pień przed nagrzaniem i tym samym zapobiega zbyt wczesnemu rozwojowi rośliny, która mogłaby zostać uszkodzona przez ujemne temperatury. Dodatkowo wapno działa przeciwgrzybiczo i wypełnia mikropęknięcia w korze. Ten zabieg można wykonać nawet na przełomie stycznia i lutego.
- przycinanie drzewek i krzewów owocowych
Najlepsza pora na przycinanie drzewek to luty, ale wszystko zależy od panujących temperatur. Idealne warunki to temperatura utrzymująca się około zera stopni. Jeśli jednak luty funduje nam wysokie mrozy, z przycinaniem poczekajmy nawet do marca. W przeciwnym razie miejsca po cięciach mogłyby przemarznąć i zostać zainfekowane grzybami.
Krzewy owocowe są delikatniejsze od drzewek, więc za ich przycinanie zabieramy się nieco później, najlepiej w marcu. Odmiany ozdobne są jeszcze bardziej wrażliwe na mróz i te powinniśmy przycinać w drugiej połowie marca.
- przycinanie róż rabatowych
To czynność, którą wykonujemy wraz z pojawieniem się dodatnich temperatur i pąków na drzewach. Róże przycinamy na wysokości piątego oczka. Jeśli jednak zobaczymy u rośliny chore fragmenty, usuwamy je w całości i przycinamy przy pierwszym zdrowym oczku. Na koniec warto spryskać róże preparatem grzybobójczym.
- nawożenie
W marcu możemy zasilić glebę pod różami i trawami saletrą amonową a także całość nawozami wieloskładnikowymi.
Kiedy będziemy mieli już pewność, że mrozy się skończyły, możemy zdjąć z roślin wszelkie okrycia, które przygotowaliśmy im na zimę.