CENTRUM INTEGRACJI I EDUKACJI PROWADZONE PRZEZ KRAJOWY INSTYTUT GOSPODARKI SENIORALNEJ

Domowe drzewa owocowe

Uprawa drzewek owocowych, zwłaszcza cytrusów, kojarzy się zazwyczaj ze szczególnym, ciepłym klimatem. Tymczasem istnieją gatunki, które możemy z powodzeniem uprawiać w naszym kraju. Co więcej, nie musimy posiadać nawet ogródka. Wystarczy trochę miejsca i doniczka w domowym zaciszu.

Poza możliwością wyhodowania własnych owoców, pozbawionych chemii i zanieczyszczeń, posiadanie drzewek w domu niesie za sobą szereg korzyści. Po pierwsze, pomagają one w oczyszczaniu powietrza i, jak twierdzą niektórzy, pozbywają się złej energii. Dodatkowo poświęcając czas na pielęgnację drzewek, relaksujemy się i w ten sposób polepszamy nasze ogólne samopoczucie. Nie da się też ukryć, że drzewka owocowe w domu wyglądają po prostu pięknie i są wspaniałym elementem dekoracyjnym.

Wśród drzewek nadających się do domowej uprawy, znajdziemy takie gatunki, jak:

Brązowa figa turecka

Wymagania:

  • Stanowisko nasłonecznione
  • Umiarkowane podlewanie (należy je ograniczyć w czasie owocowania, aby uniknąć pękania owoców)
  • Brak przeciągów

To odmiana figi, która najlepiej odnajduje się w warunkach domowych. Wygląda pięknie i roztacza we wnętrzu cudowny aromat. Dzięki występującemu w niej procesowi autozapylenia, nie potrzebuje pszczół, aby móc owocować.

Cytryna Meyera

Wymagania:

  • Stanowisko mocno nasłonecznione
  • Niezbyt obfite podlewanie

Zdecydowanie najbardziej aromatyczne ze wszystkich drzewek, nadających się do uprawy w domu. Cytryna Meyera jest naturalną mieszanką cytryny i pomarańczy. Hodując drzewko z pestki, pierwszych owoców doczekamy się po około 4 latach. Jej ogromnym atutem jest walor dekoracyjny, ponieważ kwitnie i owocuje przez cały rok.

Drzewo oliwne Arbequina

Wymagania:

  • Stanowisko mocno nasłonecznione
  • Oszczędne podlewanie (podlewamy dopiero kiedy wierzchnia warstwa ziemi wyschnie)

To jeden z gatunków wymagający najmniej uwagi. W naszym klimacie uprawiane wyłącznie w doniczkach. Jest to roślina długowieczna, o szybkim wzroście, osiągająca 1,5 – 2,5m wysokości.

Bananowiec karłowaty

Wymagania:

  • Stanowisko mocno nasłonecznione
  • Obfite podlewanie

W przypadku tego drzewka, własnych owoców doczekamy się dopiero po ok. 4-5 latach. Do tego czasu, przepiękną ozdobę będą stanowić już same liście bananowca. W uprawie domowej roślina osiąga 2-3m wysokości.