E-booki – elektroniczne książki dla każdego

Technika idzie do przodu, nasze życie staje się coraz bardziej zautomatyzowane, pełne nowinek technologicznych i przenosi się do Internetu. Te zmiany nie ominęły również książek. W ostatnich latach e-booki, czyli książki elektroniczne coraz bardziej zyskują na popularności, jednak – jak wszystko – również i one mają swoich zwolenników i przeciwników. Głównym argumentem tych drugich jest zamiłowanie do tradycyjnej formy wydawania książek i obawa o to, że z czasem zostanie ona całkowicie zastąpiona formą elektroniczną, jednak jest to bardzo mało prawdopodobne.

Skupmy się jednak na pierwszej grupie, czyli zwolennikach e-booków oraz licznych zaletach, jakie niesie za sobą taka forma czytania książek.

Dostępność

Księgarnie internetowe oferujące szeroką gamę książek elektronicznych są czynne 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Dzięki temu możemy sięgnąć po wybraną książkę dosłownie w każdej chwili i niezależnie od tego, gdzie akurat się znajdujemy. Jedyne, co jest nam potrzebne to chociażby smartfon i dostęp do Internetu, aby pobrać dany tytuł na nasze urządzenie.

Format

Nic nie zastąpi tradycyjnego zapachu papieru, szelestu kartek i pięknej okładki, to prawda. Jednak w tradycyjnym wydaniu książki zwyczajnie zajmują więcej miejsca i więcej ważą.  Do czytania e-booków wystarczy komputer, smartfon, tablet lub specjalne urządzenie przeznaczone właśnie do czytania e-książek. W takich czytnikach stosowany jest tzw. e-papier, czyli ekran skonstruowany w taki sposób, żeby jak najbardziej przypominał tradycyjną kartkę, a przez to nie męczył wzroku czytającego tak bardzo jak tradycyjny ekran. Wszystkie wymienione, no może poza komputerem, zmieszczą się do kieszeni czy damskiej torebki. Mają niewielkie rozmiary i wagę a pomieszczą naprawdę pokaźną kolekcję elektronicznych tytułów. W zależności od pamięci urządzenia mogą to być nawet setki książek.

Personalizacja i wygoda

E-booki dają nam możliwości, których próżno szukać w tradycyjnych, papierowych książkach. Ich główną zaletą jest możliwość dostosowania wielkości oraz kroju czcionki do swoich potrzeb. Niezaprzeczalną zaletą jest również to, że aby znaleźć pożądany fragment, nie musimy wertować książki kartka po kartce. Wystarczy skorzystać z możliwości wyszukiwania w tekście. Dodatkowo e-booki często dają możliwość korzystania z odnośników, które przeniosą nas do wskazanego miejsca lub do strony internetowej, z której dowiemy się więcej na dany temat.

Cena

Na koniec coś, co nie pozostaje bez znaczenia, czyli cena. W tej kwestii książki elektroniczne mają przewagę nad tradycyjnymi wydaniami. Wprawdzie książki papierowe możemy mieć za darmo, korzystając z bibliotek, ale jeśli chcemy kolekcjonować ulubione tytuły, musimy się liczyć z większymi kosztami. W przypadku e-booków ceny potrafią być naprawdę konkurencyjne, a wiele księgarni internetowych oferuje wybrane pozycje do pobrania za darmo.

Mimo tak licznych plusów e-booków nie namawiamy do całkowitej rezygnacji z książek tradycyjnych. Nikt przecież nie powiedział, że dozwolona jest tylko jedna forma i musimy się na coś zdecydować. Czasem po prostu warto dla własnej wygody przynajmniej sprawdzić możliwości, jakie daje nam technika. Może akurat to okaże się dla nas lepsze, bardziej odpowiednie w danej sytuacji. Przykładowo miłośnicy papierowych wydań, lubiący zrelaksować się w domu przy książce, mogą docenić e-booki podczas wyjazdów, kiedy miejsce w bagażu jest na wagę złota.

Wybór należy do Was.

Ułatwienia czytelności