Jak pielęgnować marmurowe i granitowe nagrobki?

Szanowna Redakcjo. Dzień Wszystkich Świętych coraz bliżej, więc tradycyjnie już w tym czasie dbamy o groby najbliższych staranniej niż zwykle. Niedawno wydaliśmy z mężem niemałe pieniądze na nowe marmurowe i granitowe nagrobki i chcemy pielęgnować je jak najlepiej, żeby przez długi czas prezentowały się nienagannie. Poprzednie płyty z popularnego lastryka czyściłam po prostu mleczkiem i szczotką, nie przejmowałam się szczególnie tym, czego używam. Proszę o radę, jakie środki będą odpowiednie do czyszczenia marmuru i granitu?

Jadwiga (72)

Pani Jadwigo, rodzaje kamienia, które Państwo wybraliście, prezentują się bardzo elegancko, ale wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Szczególnie marmur jest dość wymagającym materiałem i to nim zajmiemy się w pierwszej kolejności.

Przede wszystkim należy co jakiś czas kontrolować stan płyt. Jeśli zauważymy na nich jakiekolwiek uszkodzenia, czyszczeniem moglibyśmy je powiększyć. W takim wypadku najpierw czeka nas wizyta u kamieniarza, który naprawi ubytek.

Do mycia marmurowego nagrobka najlepiej używać tylko czystej wody i miękkiej szmatki lub gąbki. Jeśli już koniecznie chcemy skorzystać ze specjalistycznych środków, należy wybierać tylko te przeznaczone konkretnie do marmuru. Trudniejsze zabrudzenia, jak np. ślady wosku, możemy delikatnie zeskrobać kawałkiem drewna. Pod żadnym pozorem nie używamy do tego celu noża czy, co gorsza, drucianej szczotki.

Od czasu do czasu możemy użyć pasty nabłyszczającej lub środka do pielęgnacji marmuru, gdyż ten z biegiem czasu matowieje.

W przypadku granitu sprawa jest nieco prostsza. Tak jak w przypadku marmuru, najlepiej zabrudzenia usuwać po prostu wodą, ewentualnie z dodatkiem octu lub płynu do naczyń. Lepszy efekt uzyskamy jeśli woda będzie lekko ciepła. Wszelkie preparaty do czyszczenia granitu, wypróbujmy najpierw na mniej widocznym kawałku, aby upewnić się, czy nie uszkodzą powierzchni. Plamy z wosku możemy delikatnie zdrapać za pomocą druciaka.

Granit musi „oddychać”, więc do jego pielęgnacji nie używamy past ani innych środków natłuszczających, które pozostawią na powierzchni warstwę jeszcze bardziej przyciągającą zabrudzenia.

Ułatwienia czytelności