Kiedy woda zdrowia doda?

Witajcie. Tyle się mówi, jak ważne dla zdrowia jest picie wody. Wiem, że powinnam jej pić przynajmniej 2 litry dziennie, ale w sklepach jest tak duży wybór różnych wód… Które są najlepsze? Czy może woda to woda i jest zupełnie obojętne, co wybiorę?

                                                                                               Maria (68)

Pani Mario, tak jak Pani pisze, picie wody jest bardzo ważne dla zdrowia. Przyjęło się, że kobiety powinny wypijać 2 – 2,5 litra wody dziennie, natomiast mężczyźni litr więcej. Utrzymywanie odpowiedniego poziomu nawodnienia organizmu korzystnie wpływa na kondycję serca, pomaga w zapobieganiu zawałom, a także w dostarczaniu tlenu do mózgu. Generalnie picie wody jest konieczne do prawidłowej pracy całego organizmu. Dodatkowo pobudza metabolizm, więc jest zbawienne kiedy chcemy pozbyć się zbędnych kilogramów.

Co do wyboru najlepszej wody, każdy musi takiego wyboru dokonać sam na podstawie swojego stanu zdrowia i zawartości minerałów w poszczególnych typach wód. A mamy z czego wybierać:

  • Woda mineralna o niskiej zawartości minerałów – z uwagi na niski poziom magnezu i wapnia, jest zalecana dla osób, które mają problemy z nerkami.
  • Woda mineralna o wysokiej zawartości minerałów – W przeciwieństwie do poprzedniczki, ten rodzaj wody jest nieodpowiedni dla osób z chorobami nerek.
  • Woda niskosodowa – zalecana dla osób z chorobami nerek i nadciśnieniem, a także mających problemy z sercem.
  • Woda sodowa – potocznie nazywana gazowaną, dzięki swoim właściwościom musującym pomaga w trawieniu oraz neutralizuje kwas żołądkowy.
  • Woda siarczkowa – Jej zapach z pewnością nie zachęca do picia, ale z uwagi na dużą zawartość siarki, ma dobroczynny wpływ na skórę. Wspomaga też leczenie chorób układu krążenia i układu nerwowego oraz problemów z przemianą materii.
  • Woda żelazista – picie tego rodzaju wody zalecane jest osobom z anemią lub niskim poziomem żelaza.
  • Twarda woda – charakteryzuje się wysoką zawartością wapnia. Jest zalecana dla dzieci w okresie intensywnego wzrostu, kobiet w ciąży oraz osób starszych w celu uzupełnienia poziomu wapnia w organizmie.
  • Woda magnezowana – Działa antystresowo i pomaga mięśniom zregenerować się po intensywnym wysiłku fizycznym. Dodatkowo posiada właściwości przeczyszczające.

Aby poprawić wchłanianie składników odżywczych, najlepiej pić wodę mineralną w temperaturze pokojowej. Woda zimna może podrażniać żołądek.

Ułatwienia czytelności