Poradnik początkującego grzybiarza

W lasach pojawiają się pierwsze grzyby. Niektórzy nie wyobrażają sobie życia bez grzybobrania i z utęsknieniem wyczekują końca lata, aby znów ruszyć do lasu. Dla wielu jest to niemal tradycja, którą kultywują corocznie i podchodzą do niej bardzo poważnie. I prawidłowo, bo bezpieczne zbieranie grzybów wymaga wcześniejszego przygotowania i odpowiedzialności. Co ze sobą zabrać i jakimi zasadami kierować się, aby grzybobranie było prawdziwą przyjemnością i nie stanowiło zagrożenia dla nas ani przyrody?

  1. Zadbaj o odpowiedni strój. Długie spodnie i rękawy, nieprzemakalne buty i nakrycie głowy to podstawa. Najwięcej grzybów wyrasta po deszczu, więc kalosze lub trekkingowe buty za kostkę przydadzą się w mokrej trawie a dodatkowo będą stanowiły ochronę przed kleszczami. Kurtka przeciwdeszczowa i długie spodnie również zabezpieczą przed ukąszeniami owadów.
  1. Zabierz spray na komary i kleszcze. Miejsca, których nie zakrywa odzież, warto spryskać środkiem odstraszającym komary i kleszcze. Gotowe preparaty można kupić w aptece. Zwolenników metod naturalnych zapraszamy do lektury: https://abcsenior.com/bzyczacy-problem/
  1. Wyposaż się w niezbędnik grzybiarza – koszyk, rękawiczki i nóż. Grzyby zbieraj do kosza lub innego przewiewnego pojemnika, nigdy do reklamówki. W foliowej torbie grzyby parują, a to przyspiesza ich psucie. Nożyk przyda się do oczyszczania grzybów z brudu a rękawiczki ochronią dłonie przed zabrudzeniami i zadrapaniami.
  1. Wybierz się do lasu z kimś doświadczonym i zabierz ze sobą atlas grzybów. Atlasy dostępne są w wersji kieszonkowej i jako aplikacje na smartfona. Czujne oko wprawnego grzybiarza będzie cenną pomocą przy pierwszych wyprawach.
  1. Zbieraj tylko te grzyby, co do których masz pewność. Omijaj gatunki z blaszkami pod spodem. Większość śmiertelnie trujących grzybów ma pod kapeluszem właśnie blaszki.
  1. Nie kieruj się smakiem! Krąży mit, że trujące grzyby są gorzkie. Tymczasem np. śmiertelnie trujący muchomor sromotnikowy ma przyjemny, słodkawy smak.
  1. Nie zbieraj grzybów w rowach przy ruchliwych trasach, czy w okolicy fabryk. Grzyby wchłaniają wszelkie zanieczyszczenia ze swojego otoczenia.
  1. Grzyby wykręcaj z podłoża (nie wycinaj), a miejsca po nich przykrywaj leśną ściółką. W ten sposób nie uszkodzisz grzybni i ochronisz ją przed wysychaniem.
  1. Nie niszcz żadnych okazów, nawet jeśli uważasz, że są trujące. Mogą to być gatunki chronione, stanowiące ważny element leśnego ekosystemu.
  1. Nie zwlekaj z dalszą obróbką swoich zbiorów. Najlepiej od razu po powrocie do domu oczyść je i przygotuj do suszenia czy marynat. Grzyby dość szybko się psują i z czasem powstają w nich toksyczne substancje.

Na koniec mała podpowiedź. Borowików szukaj pod sosnami, świerkami, dębami i bukami, kozaków i podgrzybków w lasach liściastych i mieszanych, a maślaków – w iglastych.

Powodzenia!

Ułatwienia czytelności