CENTRUM INTEGRACJI I EDUKACJI PROWADZONE PRZEZ KRAJOWY INSTYTUT GOSPODARKI SENIORALNEJ

Słońce, słońce… I co dalej?

Postanawiasz wykorzystać piękną, letnią pogodę, by zadbać o tegoroczną opaleniznę. Rozkładasz leżak lub koc. Przyjemnie jest tak beztrosko wygrzewać się na słońcu, więc tylko na chwilę przymykasz oczy… Ups! Okazuje się, że ta chwila trwała o wiele za długo.

Na oparzenia słoneczne narażone są szczególnie osoby jasnej karnacji, ale nie tylko. Zbyt długa ekspozycja na słońce, zwłaszcza bez odpowiedniej ochrony w postaci kremu z filtrem, może dać się we znaki każdemu. Poparzona skóra jest czerwona, piecze i boli przy najmniejszym dotyku. Na szczęście możemy sobie dość szybko pomóc, nawet bez użycia preparatów z apteki.

  • Zimny kompres

To pierwsza pomoc w przypadku oparzeń słonecznych. Sposób najprostszy, a zarazem skuteczny. Wystarczy zmoczyć ręcznik w zimnej wodzie i przyłożyć do podrażnionej skóry. W ten sposób nieco uśmierzymy ból i zmniejszymy zaczerwienienie.

  • Miód

Naturalny miód ma działanie przeciwzapalne, zawiera dobroczynne dla skóry enzymy i probiotyki. Wystarczy delikatnie wmasować go w skórę i po kilkunastu minutach wziąć prysznic.

  • Jogurt naturalny/kefir/mleko

Popularnym i bardzo skutecznym sposobem na złagodzenie skutków zbyt długiego opalania, jest „maseczka” z produktów nabiałowych. Cienką warstwę delikatnie rozprowadzamy po oparzonych miejscach i zostawiamy do wchłonięcia. Produkty te wyciągają z ciała wysoką temperaturę, nawilżają skórę i przywracają jej właściwe pH.

  • Mąka ziemniaczana

Do mąki należy dodać odrobinę wody, tworząc w ten sposób pastę. Tak przygotowanym specyfikiem smarujemy skórę.

  • Ogórki/pomidory

Kroimy je w plasterki i okładamy poparzone miejsca przynajmniej na godzinę. Pomidory zawierają likopen – przeciwutleniacz, który skutecznie wyciąga ciepło ze skóry. Ogórki działają chłodząco i przeciwbólowo.

  • Aloes

Warto mieć w domu doniczkę z tą rośliną. Żel, który znajduje się w liściach aloesu, ma silne właściwości przeciwzapalne, chłodzi i nawilża skórę, a ponadto tworzy na jej powierzchni warstwę ochronną i przyspiesza gojenie.

  • Ziemniaki

Wystarczy zetrzeć na tarce 2-3 ziemniaki i wycisnąć powstały w ten sposób sok. Następnie nasączamy nim płatki kosmetyczne i przykładamy na oparzenia. Możemy też pokroić ziemniaki w plasterki, ułożyć na zmienionej skórze i przykryć gazą na 30min.