Mniejsza koncentracja, zmęczenie, starzenie się mózgu oraz brak odpowiedniej stymulacji tego skomplikowanego organu sprawiają, że nasze zdolności jednoczesnego kontrolowania kilku rzeczy słabną. Tu z pomocą przychodzą nam gry komputerowe. Kojarzone głównie z osobami młodymi, mogą być bardzo pomocne w dojrzałym wieku, łącząc przyjemne z pożytecznym i opóźniając niekorzystne procesy.
Wpływ gier komputerowych na organizm i psychikę graczy to od dawna temat gorących dyskusji. Na tyle gorący, że przez lata naukowcy przeprowadzili szereg badań na ten temat. Ich wyniki mogą być dla niektórych zaskakujące. Okazuje się bowiem, że gry komputerowe mają pozytywny wpływ na obszary mózgu odpowiedzialne za myślenie strategiczne, pamięć, orientację przestrzenną i umiejętności motoryczne. Mózg osoby regularnie grającej w gry komputerowe widocznie różni się od tego należącego do kogoś, kto stroni od wirtualnych rozrywek. U gracza można zaobserwować znacznie więcej połączeń nerwowych, mających wpływ na sprawność wzroku oraz szybkość reakcji.
Badania naukowe mają bezpośredni wpływ na rynek gier, który dąży do powstawania coraz to nowszych i bardziej skutecznych programów wykorzystywanych w rehabilitacji, np. po udarze mózgu i innych schorzeń, w wyniku których zostały zmienione pewne obszary mózgu. Godną uwagi pozycją jest seria Brain Age, czyli zbiór gier stymulujących procesy umysłowe.
Na szczególną uwagę zasługują gry RPG (ang. role-playing game), czyli gry fabularne, w których gracz wciela się w fikcyjną postać i prowadzi ją poprzez różne przygody w wirtualnym świecie. Podczas zażywania tej formy rozrywki w mózgu zachodzi wiele złożonych procesów, ponieważ gra wymaga od nas utrzymywania stałej uwagi i dzielenia jej na kilka czynności jednocześnie, sprawnego przechodzenia pomiędzy różnymi zadaniami oraz czujności.
Poza RPG istnieje szereg przeróżnych gatunków i podgatunków gier komputerowych. W Internecie znajdziemy tysiące darmowych propozycji gier logicznych, strategicznych, sportowych, karcianych… Wymieniać można by naprawdę długo. Każda z nich może dać nam coś dobrego a wybór tych, po które powinniśmy sięgnąć, jest uzależniony tylko i wyłącznie od naszych osobistych preferencji. W końcu poza pożytecznym wpływem na mózg, gry mają dostarczyć nam rozrywki i relaksu.