W ostatnim czasie tak wiele mówi się o suszy. Jej skutki odczujemy wszyscy, głównie w cenach warzyw i owoców. Jako świadomy obywatel tego świata, wiem że powinniśmy robić wszystko, aby oszczędzać wodę. Zwłaszcza, że sytuacja z każdym rokiem się pogarsza. Staram się zmieniać moje złe nawyki i wpajać te dobre pozostałym domownikom. Nie zostawiamy odkręconych kranów, wstawiamy pranie dopiero kiedy pralka całkowicie się zapełni, korzystamy częściej z prysznica niż z wanny… Ale wiem, że to ciągle mało. Mówi się, że kropla drąży skałę. Postanowiłem więc napisać do Was z prośbą o podpowiedź, co jeszcze możemy zmienić w naszym codziennym życiu, aby choć trochę pomóc naszej planecie. Mam nadzieję, że w ten sposób zainteresujemy tematem oszczędzania wody więcej osób. Marek (58)
Panie Marku, w pierwszej kolejności pragniemy z całego serca pogratulować Panu i Pańskiej rodzinie proekologicznej postawy. Tak, jak Pan napisał, wszystko wskazuje na to, że z roku na rok deficyt wody będzie dla nas coraz bardziej dotkliwy. Dlatego powinniśmy robić co w naszej mocy, aby ratować jej zasoby. Nie zapominajmy też, że woda kosztuje, więc eko-nawyki dodatkowo pozwolą oszczędzić nieco na rachunkach. W tym celu warto w codziennym życiu przestrzegać kilku prostych zasad:
– Zakręcaj kran podczas mycia zębów – w przeciwnym wypadku podczas 3 minut mycia, możesz zmarnować ok. 15 litrów wody.
– Wybieraj prysznic zamiast wanny – jednorazowy relaks w wannie może pochłonąć nawet ponad 70 litrów wody.
– Biorąc prysznic, zakręć wodę na czas namydlania ciała.
– Spędzaj mniej czasu pod prysznicem.
– Zainwestuj w filtr lub dzbanek filtrujący i pij wodę z kranu – do wyprodukowania plastikowych butelek zużywane są hektolitry wody.
– Napraw cieknące krany – bagatelizowany problem może zmarnować aż 5000 litrów wody rocznie.
– Zamontuj na kranach perlatory – te proste urządzenia mogą zmniejszyć zużycie wody aż o 50%.
– Włączaj tylko pełną zmywarkę – ta sama zasada dotyczy pralki.
– Kupując nową pralkę lub zmywarkę, zwróć uwagę na jej wskaźnik poboru wody.
– Zbieraj deszczówkę do podlewania roślin – te z kolei podlewaj wieczorem, aby zmniejszyć parowanie wody.
– Nie wyrzucaj fusów, czy resztek jedzenia do toalety – w ten sposób unikniesz problemów z niedrożną kanalizacją oraz oszczędzisz wodę.
To tylko kilka sposobów oszczędzania wody na co dzień. Możliwości jest znacznie więcej a liczy się każdy, nawet ten najdrobniejszy. Zachęcamy do wdrożenia w życie chociaż kilku z nich, aby żyło nam się lepiej.