W lasach pojawiają się pierwsze grzyby. Niektórzy nie wyobrażają sobie życia bez grzybobrania i z utęsknieniem wyczekują końca lata, aby znów ruszyć do lasu. Dla wielu jest to niemal tradycja, którą kultywują corocznie i podchodzą do niej bardzo poważnie. I prawidłowo, bo bezpieczne zbieranie grzybów wymaga wcześniejszego przygotowania i odpowiedzialności. Co ze sobą zabrać i jakimi zasadami kierować się, aby grzybobranie było prawdziwą przyjemnością i nie stanowiło zagrożenia dla nas ani przyrody?
- Zadbaj o odpowiedni strój. Długie spodnie i rękawy, nieprzemakalne buty i nakrycie głowy to podstawa. Najwięcej grzybów wyrasta po deszczu, więc kalosze lub trekkingowe buty za kostkę przydadzą się w mokrej trawie a dodatkowo będą stanowiły ochronę przed kleszczami. Kurtka przeciwdeszczowa i długie spodnie również zabezpieczą przed ukąszeniami owadów.
- Zabierz spray na komary i kleszcze. Miejsca, których nie zakrywa odzież, warto spryskać środkiem odstraszającym komary i kleszcze. Gotowe preparaty można kupić w aptece. Zwolenników metod naturalnych zapraszamy do lektury: https://abcsenior.com/bzyczacy-problem/
- Wyposaż się w niezbędnik grzybiarza – koszyk, rękawiczki i nóż. Grzyby zbieraj do kosza lub innego przewiewnego pojemnika, nigdy do reklamówki. W foliowej torbie grzyby parują, a to przyspiesza ich psucie. Nożyk przyda się do oczyszczania grzybów z brudu a rękawiczki ochronią dłonie przed zabrudzeniami i zadrapaniami.
- Wybierz się do lasu z kimś doświadczonym i zabierz ze sobą atlas grzybów. Atlasy dostępne są w wersji kieszonkowej i jako aplikacje na smartfona. Czujne oko wprawnego grzybiarza będzie cenną pomocą przy pierwszych wyprawach.
- Zbieraj tylko te grzyby, co do których masz pewność. Omijaj gatunki z blaszkami pod spodem. Większość śmiertelnie trujących grzybów ma pod kapeluszem właśnie blaszki.
- Nie kieruj się smakiem! Krąży mit, że trujące grzyby są gorzkie. Tymczasem np. śmiertelnie trujący muchomor sromotnikowy ma przyjemny, słodkawy smak.
- Nie zbieraj grzybów w rowach przy ruchliwych trasach, czy w okolicy fabryk. Grzyby wchłaniają wszelkie zanieczyszczenia ze swojego otoczenia.
- Grzyby wykręcaj z podłoża (nie wycinaj), a miejsca po nich przykrywaj leśną ściółką. W ten sposób nie uszkodzisz grzybni i ochronisz ją przed wysychaniem.
- Nie niszcz żadnych okazów, nawet jeśli uważasz, że są trujące. Mogą to być gatunki chronione, stanowiące ważny element leśnego ekosystemu.
- Nie zwlekaj z dalszą obróbką swoich zbiorów. Najlepiej od razu po powrocie do domu oczyść je i przygotuj do suszenia czy marynat. Grzyby dość szybko się psują i z czasem powstają w nich toksyczne substancje.
Na koniec mała podpowiedź. Borowików szukaj pod sosnami, świerkami, dębami i bukami, kozaków i podgrzybków w lasach liściastych i mieszanych, a maślaków – w iglastych.
Powodzenia!