fot. wrzacakuchnia.pl
Pascha to jedno z tradycyjnych świątecznych dań, których nie powinno zabraknąć w żadnym domu podczas Wielkanocy. Ten smaczny deser jest niezwykle prosty w przygotowaniu i choć pascha jest określana jako ciasto, jest podawana na zimno i nie wymaga pieczenia. Do jej wykonania potrzebujemy głównie twarogu, masła, żółtek i cukru.
Składniki:
- 1 kg twarogu tłustego lub półtłustego (ewentualnie pół na pół)
- 1 kostka masła (prawdziwego) – 200 g
- 100 g śmietanki kremówki 30 % (trochę mniej niż 1/3 szklanki)
- 6 żółtek
- 130 g cukru pudru (około 8 pełnych łyżek)
- 1 buteleczka ekstraktu z wanilii (ewentualnie pasta waniliowa)
- 60 g kandyzowanej skórki pomarańczowej (około 3 łyżki)
- 80 g migdałów (około 2 małe garście)
- 120 g rodzynek (lub mieszanka pół na pół z żurawiną)
Przygotowanie:
Masło odkładamy do zmięknięcia. Twaróg mielimy w maszynce do mięsa na średnich oczkach. Dwukrotne mielenie powinno wystarczyć, aby otrzymać masę o gładkiej, aksamitnej konsystencji. Do zmielonego twarogu dodajemy śmietankę kremówkę oraz całą buteleczkę ekstraktu z wanilii. Całość dokładnie mieszamy szpatułką lub mikserem na niskich obrotach.
W osobnej misce umieszczamy miękkie masło i ucieramy mikserem, aż nabierze powietrza i zrobi się nieco puszyste. Cały czas ubijając dodajemy do masła połowę (4 łyżki) cukru pudru i miksujemy jeszcze kilka minut. Tak przygotowane masło przekładamy do wcześniej przygotowanego twarogu.
Żółtka ubijamy z pozostałą częścią cukru pudru aż uzyskamy jasną i puszystą masę, którą następnie dodajemy do twarogu i masła. Do całości dosypujemy bakalie, czyli kandyzowaną skórkę pomarańczową, rodzynki i ewentualnie żurawinę, a także migdały (po wcześniejszym usunięciu ciemnej skórki). Masę powoli mieszamy szpatułką aż do dokładnego połączenia składników. Bakalie, które dodamy do ciasta możemy wybrać wg naszego gustu. Migdały z powodzeniem można zastąpić np. orzechami włoskimi lub nerkowcami. Dobrym pomysłem jest też dodanie drobno posiekanych suszonych moreli.
Przyszedł czas na uformowanie naszej paschy. Większe sitko wykładamy wewnątrz pieluszką tetrową (nową ;)) lub złożoną na dwa razy gazą. Tak przygotowane sitko umieszczamy w misce lub garnku tak, aby było stabilne a od dołu nie przylegało do dna naczynia. Do sitka przekładamy masę na paschę, wyrównujemy i umieszczamy na górze płaski talerzyk, który dociśnie ciasto. Taką konstrukcję wstawiamy na 12 godzin do lodówki. Po tym czasie pascha powinna już wystarczająco stężeć.
Paschę można już przełożyć na większy talerz lub paterę, przykładając ją do płaskiej strony ciasta i odwracając całość. Delikatnie zdejmujemy sitko i gazę lub tetrę. Tak przygotowana pascha jest gotowa do podania i ewentualnego ozdabiania. Możemy do tego celu użyć cukrowych jajeczek i kwiatów.
Deser należy przechowywać w lodówce, najlepiej nie dłużej niż trzy dni. Jednak zdecydowanie najlepsza jest świeżo po przygotowaniu.