Naturalne sposoby na świąteczne przejedzenie

Święta, święta… i po świętach. Nasze polskie zwyczaje obfitują w pyszne świąteczne potrawy, których nie sposób sobie odmówić. Niestety często bywa tak, że wielkanocne lub bożonarodzeniowe uczty musimy później odchorować. Wystarczą dwa- trzy dni spędzone głównie przy stole, no bo jak to tak odpuścić sobie spróbowania szyneczek, pieczeni, ciast i tych wszystkich sałatek? Wreszcie przychodzi taki moment, że odpięcie guzika już nie pomaga a skutki świątecznej rozpusty odczuwamy jeszcze kilka dni później.  Na szczęście możemy sobie pomóc. W dodatku całkowicie naturalnymi sposobami.

Imbir

Zdecydowany numer jeden wśród naturalnych metod walki z niestrawnością. Zbawienne właściwości imbiru stosowane są już od wieków w razie problemów trawiennych, mdłości czy wzdęć. Zawarte w nim substancje łagodzą objawy przejedzenia stymulując soki trawienne, a także pomagają w trawieniu tłustych potraw. Wystarczy, że dodamy kilka plasterków świeżego imbiru do herbaty, lub szklanki ciepłej wody z cytryną. Tym bardziej odważnym i miłośnikom imbiru proponujemy profilaktycznie, bezpośrednio po posiłku zjeść kilka plasterków posypanych solą.

Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy ma zbawienny wpływ na układ pokarmowy, normalizuje pracę żołądka przez pobudzenie produkcji soków żołądkowych a ponadto przyspiesza metabolizm, hamuje apetyt i zwalcza zgagę. Dobrym pomysłem na złagodzenie skutków wczorajszego obżarstwa, jest rozpoczęcie dnia od napoju z octem jabłkowym. Jego przygotowanie jest niezwykle proste. Wystarczy szklanka ciepłej wody, do której dodajemy łyżeczkę octu jabłkowego oraz łyżeczkę miodu. Mieszamy i pijemy taki napój rano na pusty żołądek.

Napary ziołowe

Możemy wybierać z naprawdę szerokiej gamy ziół, które mają zbawienny wpływ na trawienie. Ulgę przyniesie napar z mięty, rumianku, mniszka, kopru, melisy czy werbeny. Szczególnie polecana jest tu mięta, która rozluźnia mięśnie brzucha, pobudza pracę jelit i wspomaga trawienie tłuszczów. Dobrym pomysłem jest przygotowanie mieszanki złożonej z 1 łyżeczki mięty, oregano, rozmarynu, szałwii oraz bazylii. Najlepsze działanie ma przestudzony napar z liści mięty, ale jeśli nie mamy akurat możliwości przygotowania takiego napoju, lekką ulgę przyniesie nawet miętowy cukierek lub guma do żucia.

Kminek

Jest to przyprawa, którą dodajemy do ciężkostrawnych potraw, jak np. fasola czy bigos, nie tylko ze względu na jego aromat, ale przede wszystkim z uwagi na właściwości ułatwiające trawienie. Kminek pobudza perystaltykę jelit i wydzielanie soków trawiennych. Możemy przygotować napar, zalewając wrzątkiem nasiona kminku lub po prostu je przeżuwać.

Dieta lekkostrawna

Po świątecznych, obfitych ucztach warto na chwilę przystopować i dać odpocząć żołądkowi oraz przeciążonej wątrobie. Aby doprowadzić do porządku skołatany układ trawienny, powinniśmy zrobić sobie chociaż jeden dzień oparty na lekkostrawnych produktach, takich jak ryż czy gotowane ziemniaki.

Soda oczyszczona

Wodorowęglan sodu, związek obecny w sodzie oczyszczonej, jest również składnikiem wielu leków stosowanych przy niestrawności. Reagując z kwasem obecnym w żołądku, łagodzi objawy przejedzenia. Nie musimy stosować żadnych aptecznych preparatów, wystarczy soda oczyszczona. Łyżeczkę sody rozpuszczamy w szklance wody i dodajemy do tego roztworu kilka kropli soku z cytryny. Tak przygotowany napój neutralizuje kwasy żołądkowe i pomaga przy wzdęciach. Nie mogą go jednak stosować osoby będące na diecie niskosodowej.

Spacer

Od dawna wiadomo, że jedną z rzeczy najlepszych dla naszego zdrowia, jest ruch. Organizm obciążony trawieniem obfitych, świątecznych potraw robi się ociężały, czujemy zmęczenie, jesteśmy pozbawieni energii i jedyne o czym marzymy to drzemka. Tymczasem warto niejako zmusić się do wstania od stołu i wyjścia na długi spacer. Taka przerwa od biesiady dostarczy nam energii i pomoże w trawieniu.

Uzbrojeni w porcję sposobów na niestrawność, możemy ze spokojem szykować się na wszelkie uroczystości przy suto zastawionym stole. Pamiętajmy jednak, że żadne zioła, leki ani inne metody łagodzenia skutków przejedzenia nie zastąpią zdrowego rozsądku i umiaru.

Ułatwienia czytelności