„Kobiece rozmowy” to cykl spotkań traktujących o różnych kwestiach zdrowotnych i stylu życia. W pierwszym odcinku z tej serii dr. hab. n. med. Beata Matyjaszek-Matuszek omawia problem otyłości, jej przyczyny, rodzaje, konsekwencje i metody leczenia. A te mogą być naprawdę bardzo zróżnicowane w zależności od konkretnego pacjenta, jego kondycji zdrowotnej i indywidualnych predyspozycji.
Otyłość to jedna z najbardziej skomplikowanych i najgroźniejszych chorób przewlekłych. Przyczyny jej powstania mogą być niezwykle zróżnicowane i często łączące kilka czynników (bywa, że u jednego chorego będzie ich kilka a nawet kilkanaście), takich jak np. niewłaściwe odżywianie, brak aktywności ruchowej, problemy psychologiczne, predyspozycje genetyczne czy zaburzenia hormonalne. Ze względu na taką mnogość przyczyn, leczenie otyłości nie jest proste, trwa długo i wymaga opracowania kompleksowego planu leczenia, dostosowanego do indywidualnych potrzeb każdego chorego.
Etapem poprzedzającym otyłość, jest nadwaga, czyli stan w którym organizm otrzymuje w pożywieniu znacznie więcej energii, niż potrzebuje do prawidłowego codziennego funkcjonowania. Energia, której nie „zużyjemy”, magazynowana jest w formie tkanki tłuszczowej a w miarę jej narastania, nadwaga przechodzi w otyłość, będącą poważnym problemem zdrowotnym, powodującym wiele przewlekłych dolegliwości i w ostateczności prowadzącym nawet do śmierci.
Kiedy już zauważymy, że z naszym organizmem dzieje się coś niedobrego i jest nas coraz więcej, warto zacząć kontrolować swoją masę, korzystając np. z wielu dostępnych bezpłatnie w Internecie kalkulatorów BMI. Wskaźnik BMI określa ilość tkanki tłuszczowej w organizmie i jest obliczany na zasadzie: masa ciała (w kg) podzielona przez wzrost (w m) podniesiony do kwadratu.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wprowadziła następującą klasyfikację BMI:
- mniejsze niż 18,5 – niedowaga
- od 18,5 do 24,9 – waga prawidłowa
- od 25 do 29,0 – nadwaga
- od 30,0 do 34,9 – otyłość I stopnia
- od 35,0 do 39,9 – otyłość II stopnia
- powyżej 40 – otyłość III stopnia
Kliknięcie w przycisk poniżej przeniesie Was do przykładowego kalkulatora, dzięki któremu możecie obliczyć wasze BMI.
W formularzu wystarczy zaznaczyć swoją płeć i podać aktualną wagę w kilogramach oraz wzrost w centymetrach.