Jak przygotować rower do zimy?

Aktywność fizyczna jest bardzo ważna dla naszego zdrowia, w tym odporności. Wiele osób w miesiącach zimowych robi sobie przerwę choćby od jazdy na rowerze, sądząc że to sport typowo letni. Nic bardziej mylnego. Wystarczy odpowiednio przygotować i dbać o sprzęt, aby móc cieszyć się nim przez cały rok.

Największym wrogiem roweru zimą, jest sól drogowa i wilgoć, która ma niekorzystny wpływ na poszczególne podzespoły. W tym przypadku podstawową ochroną będzie zamontowanie błotników. Najlepiej jak najdłuższych i wyposażonych w dodatkowe chlapacze. Jeśli do tego wyrobicie w sobie nawyk czyszczenia roweru po każdej jeździe, wasz pojazd będzie służył przez długi czas. Wystarczy przetrzeć całość szmatką z ciepłą wodą i odrobiną płynu do mycia naczyń a gdy rower wyschnie, naoliwić ruchome elementy, w szczególności łańcuch.

Kolejnym elementem jest oświetlenie, niezbędne dla bezpieczeństwa naszego i innych użytkowników dróg. Warto pamiętać, że zimą wcześniej robi się ciemno a przejrzystość powietrza jest mniejsza niż latem. Gdy do tego dodamy padający śnieg czy deszcz, rowerzysta staje się naprawdę bardzo słabo widoczny. Dlatego nie warto oszczędzać na lampkach i odblaskach. Dbajmy też o to, aby zawsze były czyste i światła miały naładowane baterie. Naszą widoczność poprawi też kolorowy strój lub kamizelka odblaskowa.

Odpowiednie opony to podstawa. Nie musimy od razu inwestować w te z kolcami, ale warto pomyśleć o ogumieniu z typowo terenowym bieżnikiem. Dodatkowo możemy zwiększyć przyczepność zmniejszając ilość powietrza w oponie do ok. 30-35 PSI.

Równie ważne jak opony, są sprawne hamulce. Zimą klocki hamulcowe zużywają się szybciej, więc należy regularnie kontrolować ich stan i wymienić w razie potrzeby. Hamulce będą służyły nam skuteczniej, jeśli od czasu do czasu ręcznie ściągniemy nagromadzony lód i błoto z obręczy kół. Z kolei częstsze hamowanie zapobiegnie tworzeniu się takiej warstwy.

Na nic się zda najlepszy osprzęt i konserwacja, jeśli rower nie będzie odpowiednio przechowywany. Złym pomysłem jest umieszczenie go na balkonie, gdzie będzie przez cały czas narażony na działanie mrozu i wilgoci. Jeśli jednak nie macie wyjścia, zadbajcie o szczelny pokrowiec na wasz pojazd. Idealnym rozwiązaniem jest przechowywanie roweru w mieszkaniu, garażu, piwnicy czy komórce, z dala od wilgoci.

Ułatwienia czytelności