Mówi się, że buty świadczą o człowieku. Dlatego tak ważne jest utrzymywanie ich w dobrym stanie. Zwłaszcza, że zakup nowej pary to często niemały wydatek. Jednak obuwie to chyba najbardziej eksploatowany element garderoby i utrzymywanie ich w nienagannej kondycji bywa trudne. Kluczowe dla właściwej pielęgnacji obuwia jest stosowanie środków i metod czyszczenia dostosowanych do materiału, z którego wykonane są buty. Sprawdźcie, jak odpowiednio czyścić różne typy obuwia, aby cieszyły oczy i służyły przez długi czas.
Skóra
Skórzane buty charakteryzuje trwałość i elegancja. Szczególną uwagę zazwyczaj przykładamy do tych, które towarzyszą nam podczas imprez okolicznościowych i chcielibyśmy, aby sprawdzona w bojach para butów służyła nam przez wiele lat.
Pielęgnację skórzanych butów zaczynamy od pozbycia się powierzchownej warstwy zanieczyszczeń za pomocą miękkiego pędzelka. Za jego pomocą czyścimy sznurówki i całą powierzchnię buta, przygotowując go w ten sposób do dalszych zabiegów.
Do mycia skóry najlepiej sporządzić własnoręcznie delikatny detergent. W tym celu sporą ilość sody oczyszczonej zalewamy dwiema szklankami wody i mieszamy. Tak przygotowaną mieszankę nabieramy na wilgotną miękką ściereczkę i czyścimy nią obuwie.
Następnie przemywamy buty ściereczką namoczoną w czystej wodzie. Na koniec używamy suchej ściereczki do osuszenia i wypolerowania naszych butów.
Zamsz
Jest to najbardziej kłopotliwy materiał, jeśli chodzi o jego pielęgnację i ciężko znaleźć jeden niezawodny sposób na jego wyczyszczenie. Charakterystyczna struktura z delikatnym meszkiem jest podatna na zabrudzenia i uszkodzenia, ale i na to są sposoby.
Lekkie zabrudzenia – Na początku, tak jak w przypadku skóry, usuwamy powierzchowne zabrudzenia za pomocą pędzelka. Następnie przecieramy buty ręcznikiem lub szczoteczką do zamszu. Jeśli na butach są ślady błota, dobrym pomysłem jest wystawienie ich na słońce i po wysuszeniu usunięcie plam szczoteczką lub ręcznikiem.
Trudniejsze zabrudzenia – jeśli mamy do czynienia z zaciekami, najpierw musimy dać butom wyschnąć, np. wystawiając je na słońce. Dobrze jest przedtem wypchać je gazetami, żeby nie straciły kształtu. Suche buty możemy lekko czyścić przy użyciu szmatki zwilżonej detergentem z sody.
Najcięższe plamy z zamszu bardzo dobrze usuwa zwykła gumka do ścierania. W sklepach obuwniczych możemy też kupić specjalną gumkę do zamszu.
Płótno
W przypadku płóciennego obuwia mamy szereg metod czyszczenia do wyboru i nie musimy być tak delikatni, jak w przypadku skóry i zamszu.
Najprostszym sposobem będzie umieszczenie butów w pralce i wypranie ich w zimnej wodzie. Następnie pozostawienie do wyschnięcia, np. na słońcu. Jeśli boicie się tej metody, możecie użyć wcześniej wspomnianego detergentu z sody. Mieszankę nakładamy na buty za pomocą pędzelka, po czym spłukujemy zimną wodą.
W przypadku obuwia sznurowanego, sznurówki wyciągamy i namaczamy w mieszance: dwie szklanki wody i łyżeczka płynu do naczyń.
Do mycia podeszwy doskonale sprawdzi się detergent z sody nakładany pędzelkiem. Mocno zabrudzone gumowe podeszwy bez trudu wyczyścicie też tzw. magiczną gąbką z wodą.
Skóra lakierowana
Ten rodzaj obuwia jest coraz bardziej popularny i sprawdza się doskonale zarówno na co dzień, jak i na specjalne okazje. Utrzymanie lakierków w dobrym stanie wcale nie jest trudne.
Najlepszym sposobem na wszelkie zabrudzenia, plamy i utratę blasku, jest użycie szmatki z wazeliną lub woskiem meblowym.
Jeśli lakierowane buty są już mocno zniszczone, odratujemy je wcierając delikatnie w ich powierzchnię ocet, używając do tego miękkiej szmatki.