Proszę państwa, oto jeż!

Jeże są niezwykle uroczymi i dobrze kojarzącymi się zwierzakami. Choć ze względu na swój kolczasty grzbiet, wydają się niedostępne, są bardzo ufne w stosunku do ludzi a spojrzenie w sympatyczny pyszczek roztopi najtwardsze serce. Jako że ich pożywienie stanowią owady, ślimaki i małe gryzonie, jeże są bardzo pożyteczne, gdyż przyczyniają się do zmniejszenia ilości szkodników. Niestety, na skutek działalności człowieka ich populacja drastycznie maleje. Należy wspomnieć, że jeże są pod ochroną. Co jeszcze warto wiedzieć o tych miłych zwierzątkach?

1. Jeże przesypiają większość dnia. Potrzebują aż 18 godzin snu dziennie, a ich aktywność przypada dopiero na noc, kiedy zaczynają żerować. Szczególnie korzystne są dla nich deszczowe noce, kiedy mogą łapać wychodzące z ziemi dżdżownice, stanowiące ich przysmak.

2. Miejscem zamieszkania jeży zazwyczaj są trudno dostępne zarośla, pokryte dodatkowo liśćmi.

3. W okresie zimowym jeże zapadają w hibernację na ok. 5 miesięcy. Ten czas spędzają w  niewielkich norkach, w których utrzymuje się stale temperatura ok. zera stopni Celsjusza. Przed zapadnięciem w sen zimowy podwajają wagę swojego ciała, a w jego trakcie obniżają temperaturę swojego ciała z 36 stopni do ok. 5-6. Ich serce zaczyna bić wolniej, zaledwie 20 razy na minutę.

4. Ich obronę przed drapieżnikami stanowią kolce o długości 3 cm, których mają ok. 5 tysięcy. Kiedy jeż wyczuwa zagrożenie, zwija się w kolczastą kulkę, trudną do schwycenia przez drapieżnika.

5. Ciąża jeży trwa od 5 do 6 tygodni, a na świat przychodzi najczęściej od jednego od pięciu młodych. Są początkowo ślepe, otwierają oczy dopiero po ukończeniu 3 tygodnia życia.

6. Jeże żywią się głównie robakami, dżdżownicami czy gąsienicami. Są w stanie zjeść ich nawet 100 w ciągu jednej nocy żerowania.

7. Te łasuchy nie tolerują natomiast laktozy i nie powinny być karmione mlekiem.

8. Zwierzęta te często są pokryte pchłami. Na ciele dorosłych osobników znajdowano nawet do 500 tych insektów.

9. Jeże były stałymi domownikami w wiktoriańskich kuchniach, gdzie trzymano je dla zwalczania szkodników.

10. W Maroku wierzono, że palona skóra jeża ma właściwości lecznicze i pomaga na gorączkę, męską impotencję oraz choroby układu moczowego.

Ułatwienia czytelności