Zieloni drapieżcy

Z okazji ostatnich imienin, dzieci zaskoczyły mnie nietypowym prezentem. Zamiast klasycznego kwiatka, zostałam obdarowana rosiczką. Do tej pory nie byłam przekonana do roślin mięsożernych, jednak rosiczka okazała się na tyle urocza, że kompletnie zmieniłam zdanie. Planuję sprawić jej jakieś towarzystwo, ale potrzebuję podpowiedzi. Jakie rośliny wybrać i jak o nie dbać?

                                                                                                                            Anna (68)

Rośliny owadożerne są coraz popularniejsze w polskich domach. Podziw budzi ich piękny, egzotyczny wygląd, połączony z łowczymi zdolnościami. Z powodzeniem mogłyby odżywiać się w tradycyjny sposób, za pomocą zielonych liści, ale to dzięki możliwości trawienia owadów, pozyskują dodatkowe składniki odżywcze. Do najpopularniejszych gatunków, uprawianych w domu, należą: muchołówka, kapturnica, dzbanecznik i – wspomniana przez Panią – rosiczka.

Co do pielęgnacji, każda roślina ma swoje indywidualne wymagania, jednak można wymienić kilka zasad, które będą miały ogólne zastosowanie w tej grupie.

  • Nie stosujemy nawozów. W naturalnym środowisku, owadożercy żyją w glebach ubogich w składniki odżywcze. Ponadto ich korzenie są zbyt słabe, aby skutecznie pobierać minerały z ziemi. Sztuczne nawożenie może przypalić delikatne korzenie.
  • Od czasu do czasu warto podrzucić roślince jakiegoś owada, jeśli sama go nie upoluje (nieodpowiednie są te z twardymi pancerzami, bo roślina nie będzie w stanie ich strawić). Dobrze, żeby owad był żywy, ponieważ np. muchołówka zareaguje tylko na aktywną ofiarę.
  • Utrzymujemy stałą wilgotność podłoża. Dobrze sprawdza się podlewanie przez podsiąkanie. Najlepiej umieścić doniczkę w osłonce i w niej utrzymywać stały poziom, ok 1-2cm wody.
  • Podlewamy je czystą, miękką wodą. Idealna będzie tu deszczówka lub przegotowana woda kranowa.
  • Wybieramy stanowiska słoneczne, ale np. dla dzbanecznika, południowe, palące słońce może być zbyt silne.
  • Nie zamykamy samodzielnie roślinnych pułapek. Niepotrzebnie będą wtedy tracić energię.  
  • Przesadzamy rośliny raz na 2-3 lata. Odpowiednie będzie podłoże o kwaśnym odczynie, np. mieszanina torfu lub ziemia do storczyków.
  • Dobrze jest zapewnić w pomieszczeniu, w którym przebywają nasi podopieczni, większą wilgotność powietrza.

Ułatwienia czytelności