Wybieramy farby do mebli

W ostatnim czasie niezwykle modne stało się dawanie starym meblom drugiego życia. Szczególnym powodzeniem cieszą się metamorfozy kuchni, których zdjęć „przed i po” możemy znaleźć w Internecie setki. Nic dziwnego, takie działanie posiada szereg plusów. Przede wszystkim niskim kosztem możemy całkowicie zmienić wygląd pomieszczenia, bez konieczności inwestowania w nowe meble. Poza tym to rozwiązanie proekologiczne i niezwykle satysfakcjonujące.

Rozglądacie się po domu i stwierdzacie, że macie dość swojej starej komody czy stolika, ale sentyment nie pozwala się z nimi rozstać? Wcale nie musicie. Wystarczy, że zmienicie kolor mebla, aby wnieść do mieszkania powiew świeżości. Jednak zanim przystąpicie do malowania, musicie ocenić, z jaką powierzchnią macie do czynienia i na tej podstawie wybrać odpowiednią farbę.

Meble drewniane

Powierzchnie drewniane wymagają odpowiedniego przygotowania do metamorfozy. Zaczynamy więc od usunięcia starej farby, wyszlifowania i oczyszczenia mebla z wszelkich zabrudzeń, po czym możemy przejść do malowania. W zależności od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć, możemy użyć:

  • farby akrylowej, której rozpuszczalnikiem jest woda. To najlepszy wybór, jeśli chcemy zaszaleć z kolorem, ponieważ wybór jest niemal nieograniczony. Poza barwą, musimy zdecydować o wykończeniu: mat, półmat lub satyna z połyskiem.
  • Farby kredowej, charakteryzującej się świetną przyleganiem nawet do nieoczyszczonych powierzchni. To rozwiązanie będzie kosztowało jednak więcej czasu i pieniędzy, ponieważ farbę kredową należy zabezpieczyć warstwą lakieru lub wosku.
  • Bejcy i lakieru, jeśli chcemy jedynie odświeżyć drewniany mebel, zachowując jego naturalne piękno.

Meble okleinowe

Choć mogłoby się wydawać, że malowanie okleiny to pomysł nie warty zachodu, jest całkowicie inaczej. Wprawdzie cały proces jest bardzo praco i czasochłonny, jednak efekt może przerosnąć wasze najśmielsze oczekiwania.

Jeśli powierzchnia nie jest zniszczona, możemy od razu przejść do malowania. W przeciwnym razie konieczne będzie szlifowanie i nałożenie podkładu. Najlepszym wyborem, jeśli chodzi o farbę, będzie farba akrylowa. Nakładamy ją cienkimi warstwami, pozostawiając każdą do wyschnięcia. Takich warstw powinno być nawet 5-6. Na koniec zabezpieczamy całość lakierem akrylowym.

Meble laminowane i z płyty

W tym przypadku najlepszym wyborem będzie lakier przemysłowy lub farba kredowa. Jeśli wybierzemy farbę, musimy pamiętać o zabezpieczeniu jej na koniec woskiem lub lakierem. Świetnie sprawdzą się też farby ftalowe, charakteryzujące się dużą odpornością na warunki atmosferyczne i znakomitym kryciem.

Ułatwienia czytelności