Nie daj się oszukać „na zagraniczną paczkę”

Przestępcy wymyślają co raz to nowe sposoby, aby wyłudzić nasze pieniądze. Postępująca globalizacja i świat niemal pozbawiony granic tylko w tym pomagają, otwierając przed nimi wiele możliwości, z których korzystają, niestety bardzo często z powodzeniem. Nieuczciwe praktyki kierowane są głównie do osób starszych. Ostatnio zrobiło się głośno o tzw. metodzie „na zagraniczną paczkę”, której ofiarą padła mieszkanka województwa śląskiego. Kobieta w wyniku oszustwa straciła kilkanaście tysięcy złotych.

Obecnie powszechne jest posiadanie rodziny i znajomych w różnych częściach świata. Coraz częściej też robimy zakupy za granicą. Schemat działania oszustów po upatrzeniu sobie ofiary, która może czekać na paczkę (a tych nie brakuje), jest dość prosty.

Najpierw taka osoba otrzymuje wiadomość o rzekomo wysłanej do niej przesyłce by po chwili zostać poinformowana o kontroli celnej, na której owa paczka została zatrzymana. Następnie, podszywając się pod służby celno-skarbowe, oszuści kontaktują się ze swoją ofiarą i nakazują zapłatę dużej sumy pieniędzy, aby paczka przeszła kontrolę i została wydana do doręczenia. Należność motywowana jest  koniecznością uiszczenia opłat celno-podatkowych i ubezpieczenia ze względu na zagrożenie bezpieczeństwa międzynarodowego. Jeśli osoba będąca na celowniku oszustów wykaże się zbytnią łatwowiernością, może stracić naprawdę pokaźne kwoty.

Warto wiedzieć, że w przypadku prawdziwych należności celnych związanych z importem, Służba Celna nigdy nie kontaktuje się za pomocą wiadomości e-mail, ani tym bardziej SMS czy telefonicznie. Korespondencja dotycząca decyzji w sprawie odpraw celnych zawsze ma formę pisemną. Dodatkowo w przypadku każdej przesyłki nadawany jest jej indywidualny numer, dzięki któremu można śledzić jej drogę krok po kroku w systemie monitorowania. Tam też znajdziemy informację o ewentualnej kontroli celnej.

Pamiętajmy więc, aby nigdy nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy. Nawet jeśli podają się za służby państwowe. O każdej podejrzanej sytuacji należy niezwłocznie powiadomić policję (nr tel. 997 lub 112). W ten sposób możemy udaremnić próbę oszustwa, ochronić majątek swój i innych potencjalnych ofiar.

Ułatwienia czytelności