Spacerem przez Wielki Mur Chiński

Chyba mało kto nie słyszał o Wielkim Murze Chińskim, który jest największą budowlą tego typu na świecie. Jego pierwsze fragmenty zostały wzniesione już w VI wieku p.n.e. Od tej pory fortyfikacja była sukcesywnie rozbudowywana, a jej ostatni fragment powstał w 1878 r., pod koniec panowania dynastii Qing.

Długość muru jest nadal kwestią sporną, ponieważ mur nie jest jedną, ciągłą budowlą i składa się z różnego rodzaju fragmentów naturalnych i tych stworzonych przez człowieka. Według najnowszych badań archeologicznych, łączna długość Wielkiego Muru Chińskiego wraz z wszystkimi rzekami i wzgórzami, jest szacowana na 21 196 km.

Budowla składa się z fortów, wież obserwacyjnych, murów obronnych oraz zapór naturalnych i dawniej miała chronić północne Chiny przed najazdami, m.in. Turków i Mongołów. W razie zbliżania się nieprzyjaciół, do przekazywania wiadomości alarmowych służyły wieże sygnalizacyjne rozmieszczone co 100-200 metrów, na których w nocy zapalano ogień, a w dzień wypuszczano dym.

Ten olbrzymi system obronny W 1987 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a w 2007 roku został ogłoszony jednym z siedmiu cudów świata.

Ciekawostki:

  • Nazwa „Wielki Mur Chiński” została nadana tej budowli w XIX wieku przez Anglików. Natomiast Chińczycy mówią o nim „Mur 10 Tysięcy Li”, co oznacza coś nieskończenie długiego.
  • Wielki Mur Chiński jest jedną z najsolidniejszych konstrukcji na ziemi. Cegły były sklejane m.in. za pomocą mąki ryżowej wymieszanej z wodą.
  • Do budowy fortyfikacji zużyto ponad 300 000 000 m2 materiału, co równa się ilości budulca na 120 piramid Cheopsa.
  • Co roku na Wielkim Murze Chińskim odbywa się bieg „Great Wall of China Marathon”.
  • Każdego roku tę wielką budowlę odwiedza ponad 10 milionów turystów.
  • Ciężka i niebezpieczna budowa muru pochłonęła ponad 400 tysięcy ofiar. Legenda mówi, że ciała robotników zostały pochowane w murach, jednak nigdy nie zostało to potwierdzone.
  • Wbrew powszechnej opinii, Wielki Mur Chiński nie jest widoczny z kosmosu, ale jedynie z niskiej orbity okołoziemskiej.
  • Wielki Mur maleje z roku na rok w wyniku naturalnego niszczenia oraz nielegalnych rozbiórek prowadzonych przez okoliczną ludność, która wykorzystuje materiał muru do budowy domów oraz rolników.

Ułatwienia czytelności