Przedsiębiorczość na emeryturze

Dzień dobry. Ostatni czas przyniósł niemałą zmianę w moim życiu- zostałem emerytem! 😉 Do tej pory byłem osobą bardzo aktywną i pracowitą, więc tak duża ilość wolnego czasu zaczyna mi zwyczajnie doskwierać i jak wielu emerytów, chciałbym dorobić do comiesięcznych świadczeń. Nie chcę się jednak angażować w nic co zamknęłoby mnie w miejscu pracy codziennie na kilka stałych godzin. Zamiast tego marzę o spokojnym zajęciu, najlepiej w domowym zaciszu, w nienormowanym czasie pracy. O czymś co sprawi mi radość, być może stanie się moją nową pasją… ale pomysłu brak. Może Państwo podpowiecie mi trochę, czym mógłbym się zająć, na co zwrócić uwagę i jak w ogóle zacząć?

Tadeusz (65)

Panie Tadeuszu, jak już Pan wspomniał, wiele osób decyduje się na podjęcie dodatkowego zajęcia zarobkowego na emeryturze. Jak mówi przysłowie, najtrudniejszy jest pierwszy krok. Kiedy jednak znajdziemy pomysł na siebie i sukcesywnie będziemy wcielać go w życie, z czasem możemy odkryć w sobie nieznane do tej pory pokłady przedsiębiorczości.

Możliwości dorabiania są niemal nieograniczone. Zebraliśmy kilka pomysłów, które z powodzeniem można wykorzystać, modyfikując je w zależności od własnych preferencji.

Złota rączka – to coś dla miłośników wszelakiego majsterkowania. Mogą to być drobne naprawy domowe, usługi wykończeniowe i remontowe, czy naprawy różnych sprzętów. Takie usługi warto zaoferować sąsiadom, np. wywiesić kartkę na klatce w bloku. Z czasem zadowoleni klienci będą polecać usługi „złotej rączki” swoim znajomym.

Rękodzieło – nie ważne czy malujesz, lepisz garnki, czy rzeźbisz. Rękodzieło zawsze jest w cenie. Jeśli do tej pory Twoje dzieła zachwycały wyłącznie rodzinę i znajomych, pójdź nieco dalej. Handel internetowy kwitnie i wystawienie ich na sprzedaż zajmie dosłownie chwilę a kto wie, może być początkiem prawdziwej kariery rękodzielniczej.

Domowe wypieki – Nie każdy ma smykałkę do pieczenia ciast. Jeśli Tobie wychodzi to naprawdę dobrze a dodatkowo sprawia radość i relaksuje, to strzał w dziesiątkę. Wiele osób szuka gotowych słodkości na uroczystości rodzinne, wesela, komunie i święta. Możesz im pomóc, oferując swoje usługi.

Sprzedaż własnych plonów – Jesteś zapalonym ogrodnikiem i z dumą co roku zbierasz dorodne warzywa na swojej działce? To idealny sposób na biznes! Zdrowe odżywianie staje się coraz bardziej modne, a co za tym idzie, poszukiwane są źródła ekologicznych, nienawożonych produktów.

Kanał na YouTube/ blog – Internet to Twój drugi dom? Zacznij dzielić się swoją pasją z innymi, nagrywając filmiki lub pisząc bloga. Niezależnie od tego, czy będziesz opowiadać o podstawowych domowych naprawach, czy wcześniej wspomnianym rękodziele, z pewnością znajdzie się grono odbiorców. Tu pomocna będzie pewna przebojowość i lekkość pióra, a kiedy już się rozkręcisz, Twój kanał może być źródłem satysfakcjonującego zarobku.

Niezależnie od tego, jaką formę dodatkowego zajęcia wybierzemy, należy pamiętać o pewnych ograniczeniach formalnych, tzw. limitach dorabiania. Emeryci i renciści powinni rozliczać się ze swoich dodatkowych dochodów z ZUS. Tutaj należy uważać na dwa progi. Pierwszy z nich to przekroczenie 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, skutkujące zmniejszeniem kwoty otrzymywanej emerytury. Jeżeli zaś nasze dochody przekroczą 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, otrzymywanie świadczenia zostanie całkowicie zawieszone.  Kwota limitów zmienia się co 3 miesiące, więc należy być na bieżąco z komunikatami publikowanymi przez ZUS.

Ułatwienia czytelności