Ziołowa apteczka – melisa

Melisa lekarska nazywana ze względu na swój aromat cytrynowym zielem, jest od wieków znana i stosowana w medycynie ludowej. Powszechnie kojarzone są jej właściwości uspokajające, ale to tylko jedno z wielu zastosowań melisy. W preparatach ziołowych stosowane są głównie wyciągi z jej liści. W kosmetyce jest wykorzystywana głównie w produkcji szamponów, odżywek do włosów i kremów nawilżających.

Zastosowanie:

  • Działa uspokajająco
  • Wspomaga trawienie
  • Obniża poziom cholesterolu we krwi
  • Łagodzi mdłości w ciąży
  • Łagodzi bóle menstruacyjne
  • Wspomaga walkę z opryszczką
  • Łagodzi miejsca po ugryzieniach owadów
  • Pomaga w bólach głowy, migrenach

Przeciwwskazania i skutki uboczne:

Przyjmowanie zbyt dużych ilości melisy może skutkować zawrotami głowy, bólem brzucha, nudnościami i wymiotami. Melisa to jedno z ziół bezpieczniejszych w stosowaniu, jednak u osób uczulonych na nią może wywołać bardzo silną reakcję alergiczną.

Na koniec kilka przepisów z wykorzystaniem melisy lekarskiej, przydatnych w domowej apteczce:

Napar z melisy

2 łyżki świeżych liści melisy lub 1 łyżkę suchego ziela wsypujemy do szklanki i zalewamy wrzącą wodą. Parzymy 15 minut. Na problemy z trawieniem oraz uspokojenie, należy pić 1-2 szklanki naparu w ciągu dnia.

Płukanka do włosów

3 łyżki świeżych liści melisy zalewamy szklanką zimnej wody, następnie podgrzewamy na małym ogniu przez 15 min. Zestawiamy z ognia i 15 minut trzymamy wywar pod przykryciem. Tak przygotowany wywar przecedzamy, studzimy i polewamy uprzednio umytą głowę. Stosowanie 2-3 razy w tygodniu pomoże w przypadku włosów przetłuszczających się lub skóry z łojotokiem.

Syrop z melisy

¾ szklanki liści melisy umieszczamy w rondelku i zalewamy wodą tak, aby całkowicie przykryła liście. Podgrzewamy na małym ogniu aż odparuje połowa wody. Następnie odcedzamy i dodajemy do wywaru ½  szklanki herbaty i ¼ szklanki miodu. Tak przygotowany syrop należy przechowywać w lodówce i przyjmować 1 łyżkę codziennie przed snem. Po ok. 1-2 tygodniach stosowania powinniśmy zauważyć znaczne wyciszenie i ukojenie nerwów. Nie należy podawać syropu dzieciom poniżej 1 roku życia.

Ułatwienia czytelności