Zrób swoją kopertę życia!

Koperta życia to akcja społeczna, której celem jest umożliwienie służbom ratunkowym udzielenia sprawniejszej pomocy w przypadku zasłabnięcia osoby starszej, schorowanej, niepełnosprawnej czy samotnej. Aby wziąć udział w tej akcji, a tym samym – w razie zachorowania – pomóc innym w skutecznym udzieleniu nam pomocy, trzeba naprawdę niewiele.

Osoby, które mają dostęp do drukarki, mogą za darmo pobrać i wydrukować wszystkie materiały związane z akcją „Koperta życia” przygotowane przez Fundację Ziko dla Zdrowia

Wszystkich tych, którzy nie są w stanie wydrukować naszych materiałów akcji „Koperta życia” zachęcamy do samodzielnego stworzenia takiej koperty – spisanie poniższych najważniejszych informacji na zwykłej kartce:

⇒ data wypełnienia,
⇒ podstawowe dane osobowe: imię, nazwisko, PESEL,
⇒ grupa krwi,
⇒ kontakt do najbliższych (imię i telefon),
⇒ przebyte choroby,
⇒ przewlekłe choroby,
⇒ uczulenia,
⇒ przyjmowane leki,
⇒ imię i nazwisko lekarza prowadzącego,
⇒ inne Informacje dodatkowe, które mogą być istotne dla służb medycznych.

A następnie spakowanie jej do koperty, opisanej „KOPERTA ŻYCIA” i włożenie do lodówki na górną półkę. Ważne, aby następnie na drzwiach lodówki i drzwiach wejściowych do mieszkania przykleić małą kartkę z napisem „KOPERTA ŻYCIA”.

Być może samodzielne zrobienie takiej koperty nie jest zbyt profesjonalnym rozwiązaniem, ale jest dostępne dla każdego. Samodzielnie wykonana koperta również może uratować nam życie i ułatwić służbom medycznym udzielenie pomocy pacjentowi.

Dołączając do akcji Koperta życia trzeba pamiętać, że wpisane w niej dane powinny być na bieżąco aktualizowane, jeżeli tylko się zmieniają. Ponadto przyjmuje się, że przynajmniej raz do roku powinna być ona wymieniana na nową – jeżeli tego nie zrobimy, służby medyczne uznają dane z koperty za nieaktualne i nie będą mogły z nich skorzystać przy udzielaniu pomocy.

Materiał przygotowany przez Fundację Ziko dla Zdrowia, partnera społecznego Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej. Więcej zdrowych porad Fundacji Ziko dla Zdrowia znajdziesz na www.zikodlazdrowia.org

Ułatwienia czytelności