(Nie)oczywiste fakty o zwykłych rzeczach

Używamy tych przedmiotów niemal codziennie, ale czy wiemy o nich wszystko? Oto kilka ciekawych faktów na temat zwykłych rzeczy.

  • Otwór w uchwycie patelni/rondelka

Służy nie tylko do powieszenia naczynia na haczyku. Podczas przerwy w gotowaniu, wsuń w otwór łyżkę, której używałeś. W ten sposób unikniesz zabrudzenia blatu.

  • Pompon w czapce

Historia pomponów sięga początków XIXw., kiedy to marynarze używali kapeluszy pom-pom na statkach. Ówczesne konstrukcje miały bardzo niskie sufity, a pompony nieco łagodziły uderzenia o nie głową. Kolory pomponów oznaczały też pełnioną funkcję.

  • Ikona puszki na kosmetykach

Na każdym opakowaniu dowolnego kosmetyku znajdziemy mały symbol puszki z wpisaną liczbą. Warto zapisywać sobie, kiedy otworzyliśmy dany specyfik, bo liczba z puszki mówi nam, jak długo po otwarciu możemy go używać. Przykładowo: 12M to 12 miesięcy.

  • Strzałka obok wskaźnika paliwa

Ten drobny szczegół pokazuje nam, z której strony znajduje się wlew paliwa. Bardzo przydatne, kiedy jeździmy różnymi samochodami.

  • Wgłębienie w dnie butelki wina

Zamykanie trunku korkiem powoduje duży nacisk na dno i ścianki butelki, który mógłby uszkodzić naczynie. Taki kształt dna pomaga w równomiernym rozłożeniu nacisku.

  • Pozioma dziurka do zapinania pierwszego guzika koszuli

Dlaczego ta jedna dziurka jest pozioma a pozostałe pionowe? Z niezwykle prostego powodu. Guzik przy kołnierzyku rozpinamy najczęściej, a dziurka ustawiona poziomo bardzo to ułatwia.

  • Otwór w patyczku lizaka

Niektórzy twierdzą, że może służyć jako gwizdek. Nic bardziej mylnego. Ta mała dziurka wzmacnia połączenie lizaka z patyczkiem, zalewana słodką substancją w czasie produkcji.

  • Otwór w łyżce do spaghetti

Pomysłów można mieć kilka, odprowadza wodę, służy jako wieszak… Tak naprawdę to miarka, odmierzająca idealną ilość makaronu na porcję dla jednej osoby.

  • Spodnie w kant

Dziś obowiązkowy element w szafie eleganckiego mężczyzny. Jednak początki tej mody nie mają wiele wspólnego z elegancją i pochodzą z XIXw., kiedy to możliwości transportowe wymagały od podróżnych zabranie jak najwięcej rzeczy w jednym bagażu. Powstałe w ten sposób zagięcia na spodniach były trudne do rozprasowania, więc z czasem stały się zupełnie normalne, aż wreszcie niezbędne.

  • Szuflada pod piekarnikiem

Powszechnie wykorzystywana jako schowek na patelnie lub pieczywo do starcia. W rzeczywistości służy do utrzymywania w cieple wcześniej przygotowanego dania.

Ułatwienia czytelności