Ziołowa apteczka – Rumianek

Rumianek to jedna z najbardziej znanych roślin w naszym kraju. Możemy go spotkać na łąkach, polach, przy drogach… można by długo wymieniać. Pewnie dlatego wiele osób uważa go za zwykły chwast, nie doceniając jego zdrowotnego potencjału. Tymczasem warto mieć rumianek np. w przydomowym ogródku. Podobnie jak mięta pieprzowa, wspomniana w poprzednim odcinku Ziołowej Apteczki, rumianek znajduje szerokie zastosowanie w medycynie i kosmetyce.

W ziołolecznictwie wykorzystywany jest koszyczek rumianku, w którym zawarte są dobroczynne olejki eteryczne. Występują w nim flawonoidy, spiroeter, fenolokwasy, fitosterole, garbniki katecholinowe, gorczyce, związki kumarynowe i śluzowe, cholina, witamina C oraz liczne sole mineralne. Dzięki takiej różnorodności składników, rumianek jest uważany za jedną z najcenniejszych roślin, stosowanych w medycynie.

Zastosowanie:

  • łagodzi problemy żołądkowe i jelitowe, zwłaszcza związane ze stresem
  • działa uspokajająco
  • wspomaga leczenie infekcji dróg moczowych oraz hemoroidów
  • przyspiesza proces gojenia się ran, łagodzi stany zapalne skóry i podrażnienia
  • łagodzi obrzęki
  • obniża gorączkę, pomaga zwalczyć katar i kaszel
  • łagodzi ciążowe mdłości oraz bóle miesiączkowe
  • działa przeciwbólowo przy nerwobólach, bólach głowy czy uszu
  • pomaga przy problemach ze snem
  • ułatwia pozbycie się blizn, rozstępów i przebarwień. Rozjaśnia cerę i włosy
  • w kosmetyce ma działanie oczyszczające, ściągające, ujędrniające i wygładzające

Przeciwwskazania i skutki uboczne:

Generalnie preparaty na bazie rumianku uważane są za całkowicie bezpieczne. Jednak jak każde zioło, może on wywołać reakcję alergiczną, szczególnie u osób bardzo wrażliwych na alergeny. Warto też upewnić się, czy rumianek nie wchodzi w interakcje z innymi, aktualnie zażywanymi lekami.

Na koniec kilka przepisów z wykorzystaniem rumianku, przydatnych w domowej apteczce:

Napar z rumianku

1 łyżkę suszonych koszyczków rumianku, zalewamy filiżanką wrzątku. Parzymy pod przykryciem ok 10 minut. Tak przygotowany napar działa uspokajająco i rozkurczowo, łagodzi nudności i dolegliwości żołądkowe. Płukanie nim jamy ustnej, wspomaga leczenie dziąseł i gardła.

Olejek rumiankowy

Litrową butelkę albo słoik zapełniany do połowy suszonymi koszyczkami rumianku, następnie zalewamy oliwą z oliwek lub olejem lnianym. Szczelnie zamykamy i odstawiamy na 3 tygodnie w ciepłe, słoneczne miejsce, codziennie wstrząsamy. Po tym czasie przecedzamy przez gazę mocno odciskając zioła. Przechowujemy w chłodnym ciemnym miejscu. Przy stanach zapalnych układu pokarmowego i zaparciach, należy przyjmować 1 łyżkę 3x dziennie. W przypadku bólu zatok, kończyn, niedowładów np. po udarze, należy smarować dane miejsce codziennie, aż do uzyskania poprawy. Smarowanie 2x dziennie pomoże w złagodzeniu blizn i rozstępów.

Okład na stany zapalne i oczy

Kopiastą łyżkę kwiatów rumianku zalewamy szklanką wrzącego mleka. Po przestygnięciu robimy ciepłe okłady przy pomocy wacików lub gazy.

Kąpiel rumiankowa

Napar z 50 g suszonych koszyczków, przecedzamy i wlewamy do wanny. Pozostajemy w takiej kąpieli ok. 20min. Pomaga przy atopowym zapaleniu skóry, stanach zapalnych skóry, świądzie, odparzeniach.

Syrop rumiankowy 3 szklanki świeżych kwiatów rumianku rozkładamy na papierze, a następnie, na 2-3 dni wystawiamy na słońce, aby pozbyć się robaków. Po tym czasie przesypujemy do garnka, zalewamy 2l wody i gotujemy pół godziny. Całość przecedzamy dwa razy – przez sito i dodatkowo przez gazę. Do tak powstałego wywaru wsypujemy 1kg cukru, gotujemy 10 minut, dodajemy sok z 2 cytryn i mieszamy. Gorący syrop przelewamy do butelek lub słoików i na chwilę obracamy do góry dnem. Tak przygotowany syrop dodajemy do herbaty, aby wspomóc walkę z przeziębieniem.

Ułatwienia czytelności