Ziołowa apteczka – dziurawiec

Wszechstronne, lecznicze właściwości dziurawca są znane i doceniane od wieków. Wieki temu uważano nawet, że ma moc odpędzania złych duchów. Ta niezwykle popularna roślina występuje niemal na całym świecie. W Polsce również nie ma problemu z jej znalezieniem, gdyż rośnie m.in. na łąkach, w lasach i przy drogach na obszarze całego kraju.

Ziele dziurawca jest wykorzystywane przy różnego rodzaju schorzeniach, dzięki bogatej zawartości substancji aktywnych. Roślina ta zawiera hyperycynę, która w połączeniu z promieniami UV zwiększa wydolność układu hormonalnego, leczy stany lękowe i nerwicowo-depresyjne i flawonoidy będące silnymi przeciwutleniaczami. Poza tym działający moczopędnie hyperozyd, rutynę i kwercetynę, które uszczelniają naczynia włosowate oraz garbniki o właściwościach bakteriostatycznych i przeciwbiegunkowych.

Zastosowanie:

  • stany lękowe i depresja
  • schorzenia dróg żółciowych
  • stany zapalne żołądka i jelit
  • przy podrażnieniach skóry
  • łagodzenie dolegliwości psychicznych w czasie menopauzy
  • poprawia ukrwienie narządów wewnętrznych
  • w leczeniu bielactwa
  • stany zapalne jamy ustnej
  • w leczeniu kamicy moczowej

Przeciwwskazania i skutki uboczne:

Ziele dziurawca wchodzi w liczne interakcje z lekami, stąd nie powinno być stosowane podczas innej kuracji. Szczególnie silne działanie niepożądane może wystąpić podczas zażywania dziurawca razem z lekami przeciwdepresyjnymi. Takie połączenie może skutkować zespołem serotoninowym, który jest bardzo groźny dla zdrowia a nawet życia.

Zawarta w dziurawcu hiperycyna zwiększa wrażliwość skóry na słońce, co z kolei, szczególnie u osób z jasną karnacją, może powodować oparzenia, a nawet porażenie słoneczne. Stosując preparaty na bazie dziurawca, unikajmy ekspozycji na słońce.

Dziurawiec zmniejsza skuteczność wielu leków, m.in. przeciwzakrzepowych, stosowanych w leczeniu nowotworów chemioterapeutyków czy tabletek antykoncepcyjnych.

Na koniec kilka przepisów z wykorzystaniem dziurawca:

Napar z dziurawca

Do przygotowania naparu możemy wykorzystać gotowy susz z apteki lub samodzielnie zebrać i ususzyć ziele. Susz zalewamy gorącą wodą i parzymy przez 5-10min. Tak przygotowany napar pijemy po posiłku w przypadku niestrawności lub wieczorem dla działania uspokajającego.

Olej z dziurawca

Ok. 100g świeżych, rozdrobnionych kwiatów dziurawca wkładamy do słoika, zalewamy 3 łyżeczkami spirytusu, słoik zakręcamy i odstawiamy na 15min. 0,5l oleju (słonecznikowego, lnianego lub migdałowego) podgrzewamy na średnim ogniu, po czym dodajemy do dziurawca. Taką mieszankę przechowujemy przez 2 miesiące w zamkniętym słoiku, codziennie wstrząsając. Po tym czasie olej przecedzamy, dokładnie wyciskając kwiaty i przelewamy do ciemnej butelki. Tak przygotowany olej możemy stosować zewnętrznie na rany i oparzenia lub wewnętrznie przy problemach pokarmowych i zaburzeniach depresyjnych.

Nalewka dziurawcowa

Ok. 100g świeżych kwiatów dziurawca wkładamy do słoika, zalewamy 0,5l spirytusu oraz 200ml wody. Nalewkę odstawiamy na 2 tygodnie, od czasu do czasu wstrząsając. Po tym czasie przecedzamy przez gazę i przelewamy do butelki. Tak przygotowaną nalewkę należy przechowywać w ciemnym miejscu. Zalecane jest spożywanie 2 razy dziennie łyżeczkę nalewki w przypadku depresji i bezsenności lub dolegliwości żołądkowych. Można też stosować ją do nacierania przy dolegliwościach bólowych stawów i rwie kulszowej.

Ułatwienia czytelności