Ziołowa apteczka – mniszek lekarski

Powszechnie znamy go jako mlecz, a w późniejszej fazie wzrostu- dmuchawiec. Ta niezwykle popularna roślina, uważana za chwast, porasta pola, łąki, pobocza dróg, trawniki. Mniszek możemy znaleźć niemal wszędzie. I bardzo dobrze, bo wykazuje on szereg zdrowotnych właściwości.

W ziołolecznictwie wykorzystywane są (w zależności od pożądanego działania), kwiaty, liście lub korzenie mniszka lekarskiego. Każda z części rośliny ma inny skład chemiczny, ale w całości zawiera terpeny obniżające poziom cholesterolu i wykazujące działanie detoksykacyjne.

W korzeniu mniszka znajdziemy szczególnie duże ilości garbników oraz inulinę, fitosterole i fenolokwasy. Z kolei liście i kwiaty bogate są we flawonoidy, fenolokwasy i karotenoidy, a także sole mineralne, witaminę C i witaminy z grupy B oraz olejek eteryczny.

Zastosowanie:

  • działa przeciwcukrzycowo
  • wspomaga odporność
  • wspomaga trawienie
  • pomocny w chorobach skóry
  • działa moczopędnie
  • wykazuje właściwości przeciwnowotworowe

Przeciwwskazania i skutki uboczne:

Przeciwwskazaniem do stosowania preparatów z mniszka lekarskiego są choroby nerek, niedrożność i kamica dróg żółciowych, a także ropniak pęcherzyka żółciowego. Ze względu na obecność substancji goryczkowych nie powinny ich stosować również osoby z chorobą wrzodową i nadkwasotą.

Jak każde zioło, tak i mniszek może powodować interakcje z lekami, dlatego przed użyciem wykonanych z niego preparatów, warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Przepisy z wykorzystaniem mniszka lekarskiego:

Syrop z mniszka lekarskiego

1l samych kwiatów wkładamy do garnka i zalewamy 1l wody, po czym gotujemy ok. 15minut. Następnie odstawiamy wywar na dobę w chłodne miejsce. Po tym czasie przecedzamy go przez sito, dodajemy sok z 2 cytryn oraz 1kg cukru. Całość gotujemy na wolnym ogniu, często mieszając aż do uzyskania konsystencji płynnego miodu. Taki syrop działa wspomagająco w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych z kaszlem i bólem gardła. Stosujemy 1 łyżeczkę 2-4 razy dziennie.

Napar z kwiatów mniszka

2 łyżeczki suszonych kwiatów zalewamy wrzątkiem i parzy pod przykryciem przez ok. 10 minut. Napar z kwiatów mniszka obniża poziom glukozy we krwi, więc jest wskazany dla cukrzyków. Należy pić pół szklanki 2 razy dziennie.

Nalewka z mniszka lekarskiego

5 dag kwiatów mniszka oczyszczamy i zalewamy 1l wódki, a następnie wystawiamy na 3 tygodnie w słoneczne miejsce. Następnie odcedzamy, dodajemy 150g miodu akacjowego i mieszamy. Tak przygotowana nalewka powinna dojrzewać co najmniej 6 miesięcy. Nalewka z mniszka lekarskiego wspomaga leczenie infekcji dróg moczowych oraz zapalenia pęcherzyka żółciowego.

Ułatwienia czytelności