Audiobooki – posłuchaj ulubionej książki

Jakiś czas temu wspominaliśmy o elektronicznych książkach, czyli e-bookach, które można mieć przy sobie nawet w pamięci telefonu i czytać je na niewielkim ekranie. Dziś przybliżymy Wam kolejny rodzaj cyfrowych książek, czyli audiobooki – książki mówione.

Audiobooki podobnie jak e-booki, są doskonałą alternatywą dla tradycyjnych, papierowych wydań. Umożliwiają one oddanie się lekturze wszędzie tam, gdzie korzystanie z drukowanej książki byłoby trudne lub całkowicie niemożliwe. Można powiedzieć, że pod tym względem nawet przewyższają e-booki, ponieważ te wymagają skupienia oraz trzymania w rękach i patrzenia na urządzenie, na którym są wyświetlane. Z audiobookami jest zupełnie inaczej. Audiobooków możemy słuchać niemal wszędzie i podczas wykonywania jakichkolwiek czynności. Jedyne czego potrzebujemy to urządzenie, na którym odtworzymy naszą książkę (np. telefon, tablet, odtwarzacz mp3, komputer) i słuchawki lub głośniki.

Trochę historii

Początki audiobooków w Polsce sięgają połowy lat 30. XX w., kiedy to bajki Adama Mickiewicza czytane przez aktora Mariusza Maszyńskiego, zostały nagrane na płycie winylowej. Od lat 60. książki mówione nagrywano na kasetach magnetofonowych na potrzeby czytelników Biblioteki Polskiego Związku Niewidomych, którzy do tej pory mieli do dyspozycji jedynie książki pisane alfabetem Braille’a. Ten fakt znacznie przyczynił się do rozwoju audiobooków w naszym kraju. Pionierem tej branży stała się Biblioteka Akustyczna, która w 2008 roku nagrała swoje pierwsze 31 audiobooków. Jednak prawdziwym przełomem w rozwoju książek mówionych stał się coraz powszechniejszy dostęp do Internetu i rosnąca liczba użytkowników smartfonów.

Nie tylko książki

Rosnąca popularność audiobooków z czasem doprowadziła do powstania nowych form książek mówionych. Obecnie rozróżniamy trzy rodzaje książek mówionych:

  • Tradycyjny audiobook – tekst książki czytany przez lektorów.
  • Słuchowisko – audiobook wzbogacony efektami dźwiękowymi. Często czytany przez kilku lektorów lub aktorów z podziałem na role.
  • Serial audio – podzielona na odcinki produkcja, do której specjalnie pisany jest scenariusz. Aktorzy  odgrywają w niej swoje role, a całość wzbogacają efekty dźwiękowe.

Jak zacząć?

Audiobooki to książki czytane przez profesjonalnych lektorów. Obecnie nadal nagrywane są na płyty CD, ale zdecydowanie bardziej powszechny stał się format mp3, który łatwo i szybko pobierzemy z Internetu, a następnie odtworzymy na wielu urządzeniach, obsługujących pliki dźwiękowe, w tym na telefonie lub komputerze. Pliki w formacie mp3 nie zajmują dużo miejsca, więc na jednym urządzeniu możemy stworzyć pokaźną kolekcję książek mówionych.

W księgarniach internetowych znajdziemy mnóstwo tytułów w przystępnych cenach, a także bezpłatne pozycje, które pozwolą nam sprawdzić, czy taka forma czytelnictwa nam odpowiada. W Internecie funkcjonują również portale oferujące tysiące audiobooków do słuchania online. W tym przypadku wykupujemy abonament, który daje nam nieograniczony dostęp do zasobów danej strony. Tutaj również najczęściej mamy możliwość wypróbowania portalu przez kilka dni za darmo.

W zależności od naszych upodobań, możliwości i sytuacji, w której będziemy słuchać audiobooka, możemy korzystać ze słuchawek lub głośników. Ta druga opcja dobrze sprawdzi się przy wykonywaniu domowych czynności, takich jak sprzątanie lub gotowanie.

Dla kogo są audiobooki?

Generalnie można powiedzieć, że dla każdego. Zalety książek mówionych docenią starsi i młodsi, niezależnie od zainteresowań, stylu życia i stanu zdrowia. To ostatnie dotyczy szczególnie osób mających problemy ze wzrokiem, dla których książki mówione są znacznym ułatwieniem, a czasem wręcz jedyną możliwością obcowania z literaturą.

Audiobooki doskonale sprawdzą się w czasie wykonywania codziennych, rutynowych czynności, takich jak sprzątanie czy jazda samochodem lub komunikacją miejską, a także wykonywanie ćwiczeń fizycznych. Ponadto mogą być świetnym źródłem relaksu, gdy ze słuchawkami na uszach odetniemy się od całego otaczającego nas świata i przeniesiemy w świat opowieści.

Jeśli planujemy naukę języków obcych, ale brakuje nam czasu na zajęcia stacjonarne, tu również przychodzą nam na pomoc audiobooki. Na rynku jest mnóstwo kursów językowych w tej formie, która umożliwia kontakt z językiem w dowolnym miejscu i porze oraz zapoznanie się z właściwą wymową.

Podsumowanie

Podsumowując, audiobooki są idealnym rozwiązaniem dla każdego, kto w codziennym biegu nie ma czasu i możliwości sięgnięcia po tradycyjną, drukowaną książkę. Możemy mieć je zawsze przy sobie i sięgać po nie w dowolnym czasie i miejscu. Ich minusem, podobnie jak w przypadku e-booków, jest brak fizycznego kontaktu z książką, ale mogą być doskonałym uzupełnieniem dla tradycyjnego czytelnictwa. Niektórzy mogą też mieć trudności ze skupieniem się na głosie lektora, ale właśnie po to Internet oferuje tyle darmowych tytułów, z których dowiemy się, czy audiobooki są dla nas odpowiednie. Krótko mówiąc – nie przekonasz się, jeśli nie spróbujesz.

Ułatwienia czytelności