Jak polubić samego siebie?

Nie raz zdarza nam się spojrzeć nieprzychylnie na swoje odbicie w lustrze. Z natury mamy tendencję do samokrytyki, koncentrujemy się na swoich niepowodzeniach i wadach. Zupełnie niepotrzebnie. Wystarczy na co dzień stosować 5 prostych zasad, które z czasem zaowocują zwiększoną pewnością siebie i lepszym samopoczuciem.

  1. Doceniaj nawet drobne gesty – na koniec każdego dnia zastanów się, za co jesteś sobie wdzięczny, co dobrego, przyjemnego czy potrzebnego zrobiłeś. Zacznij prowadzić dziennik, w którym będziesz zapisywać te wszystkie rzeczy. Kiedy po dłuższym czasie wrócisz do swoich notatek, przekonasz się, jak dobre jest Twoje życie.
  1. Słuchaj swoich potrzeb – zadbaj o to, by po przebudzeniu nigdzie się nie śpieszyć i mieć chwilę na relaks w łóżku. W tym czasie pomyśl, jaki masz nastrój i jak w związku z tym może wyglądać Twój dzień. Zamień „muszę” na „chciałbym”. Jeśli mimo nienajlepszego samopoczucia, czekają Cię obowiązki, z których nie możesz zrezygnować, staraj się pomyśleć, jak je sobie uprzyjemnić.
  1. Bądź wyrozumiały – próbuj nowych rzeczy, ale licz się z ryzykiem niepowodzenia. Nikt nie jest bezbłędnym ideałem. Zamiast się zniechęcać i myśleć, że się do niczego nie nadajesz, zacznij się motywować. Zastanów się, dlaczego coś się nie udało i co należy zrobić inaczej a następnym razem spróbuj wprowadzić te zmiany w życie.
  1. „Nic na siłę” – to bardzo ważna zasada. Nie staraj się uszczęśliwić wszystkich dookoła kosztem własnego dobrego samopoczucia. Jeśli masz wyświadczyć komuś przysługę, zastanów się czy nie robisz tego wbrew sobie. Nie musisz się też zgadzać na wszystko, o co poproszą Cię bliscy lub znajomi, „bo tak wypada”. Jeśli coś koliduje z Twoimi wcześniejszymi planami lub przysporzy Ci tylko niepotrzebnego stresu, grzecznie przeproś i ewentualnie zaoferuj pomoc w innym terminie.
  1. Wyluzuj się – niektórzy twierdzą, że dorośli i osoby starsze, nie potrzebują zabawy. Uważają wręcz, że w pewnym wieku już nie wypada korzystać z rozrywek a człowiek dorosły powinien mieć same obowiązki. Może dlatego mijamy na ulicy tylu smutnych ludzi. Tymczasem rozrywka jest nam potrzebna przez całe życie, to jeden z elementów działających pozytywnie na naszą psychikę. Tak więc rób to, co sprawia Ci przyjemność i nie oglądaj się na innych. Śpiewaj, tańcz, baw się i śmiej!

Ułatwienia czytelności