Jak się odnaleźć na emeryturze?

Przejście na emeryturę to ważny moment dla każdego aktywnego zawodowo człowieka. Może być on szczególnie trudny dla osób, dla których praca była prawdziwą pasją i niemal sensem życia. Niejednokrotnie towarzyszy temu poczucie zagubienia, niepewność. Świeżo upieczonym emerytom zdarza się też popaść w izolację czy depresję. Głównym sposobem przeciwdziałania takim zjawiskom, jest aktywność. Bezczynność w przypadku osób, które były do tej pory bardzo aktywne, może mieć naprawdę destrukcyjny wpływ. Może to odpowiedni czas na znalezienie sobie hobby, które wypełni wolny czas?

Edukacja

Zawsze chciałeś nauczyć się języka włoskiego? A może od dawna marzy Ci się kurs tańca lub gotowania, ale nie było na to czasu? Emerytura jest czasem, w którym możesz niejako rozpocząć swoje życie na nowo. Tylko od Ciebie zależy, w którą stronę kształcenia chcesz pójść. Warto wspomnieć, że nauka nowych słówek oraz gramatyki wspomaga tworzenie nowych połączeń nerwowych w mózgu a ponadto opóźnia pojawienie się objawów choroby Alzheimera. Nauka języka obcego aktywizuje obszary mózgu, których może dotykać demencja. W naszym kraju oferta edukacyjna, skierowana do starszych pokoleń, jest bardzo bogata. Nie brakuje Uniwersytetów Trzeciego Wieku, lokalnych inicjatyw samorządowych czy choćby kursów online.

Podróże

Nie mówimy od razu o podróży dookoła świata, chociaż właściwie czemu nie? Na dobry początek wystarczy zwiedzanie naszego pięknego kraju. Nie brakuje tu atrakcji, zabytków czy pięknych widoków.

Sport

Aktywność fizyczna jest bardzo ważna w każdym wieku, a seniorom pozwala zachować witalność i zdrowie na długie lata. Stan zdrowia w dojrzałym wieku nie zawsze pozwala na wszystkie aktywności, ale jest wiele sportów, które z powodzeniem można uprawiać na emeryturze. Nordic walking, czyli spacery z kijkami, pływanie, gimnastyka (nawet w domowym zaciszu), jazda na rowerze… to tylko kilka opcji. W dodatku jazdę na rowerze można połączyć ze zwiedzaniem ciekawych miejsc.

Zrób to sam

Niezwykle modne w ostatnich czasach DIY (ang. Do It Yourself) to propozycja na twórcze i bardzo relaksujące zajęcie. W tym przypadku jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia. Możemy nadać nowe życie przedmiotom, które od lat zalegały gdzieś w kącie, odnowić stary mebel.. Doskonałym pomysłem jest wywołanie zbieranych przez lata zdjęć i własnoręczne tworzenie albumów, które mogą stać się świetnym prezentem dla bliskich.

Wolontariat

Ta aktywność będzie miała korzyść zarówno dla nas, jak i dla innych. Wystarczy rozejrzeć się dookoła, żeby znaleźć miejsce dla siebie. Nie brakuje organizacji, domów pomocy, czy sierocińców, dla których można zrobić coś dobrego. Poza pomocą innym ludziom, otwiera się przed nami możliwość nawiązania wielu nowych znajomości. Samo przebywanie wśród ludzi i aktywne działanie na rzecz innych, może mieć prawdziwie terapeutyczne działanie i pozwolić nam lepiej odnaleźć się w nowej życiowej roli.

To tylko kilka propozycji aktywności na emeryturze. Warto zastanowić się, co naprawdę sprawia nam przyjemność i wykorzystać cały ten wolny czas tak, aby był dla nas satysfakcjonujący.

Ułatwienia czytelności