Domowe sposoby na mrówki

Nadejście wiosennych, ciepłych dni dla wielu domów i ogrodów oznacza jedno – inwazję mrówek. Te małe, czarne owady potrafią nam spędzić sen z powiek. Kiedy już znajdą drogę do naszej kuchni, wystarczą drobne okruszki jedzenia pozostawione przez nieuwagę, aby mnóstwo czarnych intruzów zadomowiło się tam na dobre.

Mrówki, chociaż małe, potrafią narobić sporych szkód również w ogrodach. Drążąc swoje korytarze i tworząc kopce, niszczą grządki, rabaty i trawniki. Nie możemy jednak zapomnieć o ich zasługach dla naszych ogródków. Mrówki swoimi działaniami spulchniają glebę, zjadają niektóre szkodniki, przyczyniają się do rozsiewania nasion różnych roślin, a także likwidują obecne w ogrodach resztki zwierząt i roślin.

Na rynku znajdziemy mnóstwo środków chemicznych, przeznaczonych do zwalczania mrówek. Jednak my polecamy naturalne metody, które pozwolą pozbyć się niechcianych gości, jednocześnie nie robiąc im krzywdy oraz nie stwarzając zagrożenia dla domowników, szczególnie dzieci.

Kiedy zauważymy mrówki w naszym domu, możemy je odstraszyć kilkoma sprawdzonymi (i ekologicznymi) sposobami:

  • Proszek do pieczenia lub soda oczyszczona – wystarczy wysypać proszek lub sodę w miejscach, które owady upodobały sobie najbardziej.
  • Woda z sokiem z cytryny – przygotowujemy roztwór w proporcjach: jedna cytryna na szklankę wody. Taką miksturą codziennie przecieramy szafki kuchenne lub spryskuj miejsca, w których zauważymy mrówki.
  • Woda z pieprzem lub solą – do szklanki wody dodajemy pięć płaskich łyżeczek soli lub pieprzu, dokładnie mieszamy i przelewamy do butelki ze spryskiwaczem. Następnie rozpylamy w miejscach, które upodobały sobie owady.
  • Świeże liście pomidora lub czarnego bzu – rozkładamy je w miejscach mrówczych wędrówek. Zapach liści zniechęci je do korzystania z tych ścieżek.
  • Spleśniała cytryna – jeśli mrówki weszły do szafek, obecność kawałka spleśniałej cytryny szybko i skutecznie je stamtąd wywabi.
  • Skórka pomarańczy – wystarczy zetrzeć ją na tarce i rozsypać tam, gdzie pojawiają się mrówki.
  • Szmatka nasączona octem – szmatką z octem przecieramy miejsca, z których wychodzą mrówki.
  • Cynamon – mrówki bardzo nie lubią jego zapachu. Cynamon rozsypany w miejscach, które polubiły, skutecznie je odstraszy.

Jeśli zaś mrówki stają się utrapieniem w ogrodzie, polecamy sposoby, które jedynie je odstraszą z miejsc, w których powodowały widoczne szkody. Nie zapominajmy o tym, ile dobrego te czarne maleństwa potrafią zrobić dla natury. Możemy zastosować np.:

  • Ocet – jego intensywny zapach odstrasza mrówki i zwalcza wiele szkodników. Wystarczy rozpylić go tam, gdzie owady zbytnio się zadomowiły.
  • Roztwór soli – to sposób polecany bardziej na tarasy, na które wtargnęły mrówki. Wodą z solą spryskujemy miejsca wędrówek owadów. Roztworem nie spryskujemy bezpośrednio roślin.  
  • Fusy z kawy – rozsypujemy je na mrówczych ścieżkach i przy wejściach do mrowisk.
  • Rośliny odstraszające mrówki – To najtrwalszy i bardzo przyjemny dla nas sposób na odstraszenie mrówek. Mrówki nie lubią zapachu liści piołunu, lawendy, mięty, tymianku, majeranku, czosnku, pietruszki i pomidorów. Jeśli posadzimy je w naszym ogrodzie, a ich liście rozłożymy na trasach mrówczych wędrówek, skutecznie zniechęcimy te owady do wizyt, a w całym ogrodzie będzie się unosił przepiękny aromat.

Ułatwienia czytelności