Co kraj to obyczaj! Boże Narodzenie obchodzone jest praktycznie na całym świece, jednak nie zawsze w ten sam sposób. Różnorodność tradycji można zaobserwować już w obrębie własnego kraju, a co dopiero poza jego granicami. Zebraliśmy dla Was kilka przykładów świątecznych zwyczajów, które wydały nam się najbardziej zaskakujące.
- Palenie kozy – Szwecja
Co roku mieszkańcy szwedzkiej Gavle budują ze słomy kozę, która ze względu na swoje rozmiary znalazła się w księdze rekordów Guinnessa. Jednak to nie wielkość przysparza jej popularności, lecz śmiałkowie, którzy zakradają się by ją podpalić. Spalenie kozy jest traktowane jako przestępstwo, ale mimo to stało się świąteczną tradycją.
- Wigilia w KFC – Japonia
Japońskie Boże Narodzenie z pozoru jest bardzo podobne do naszego. Prezenty, choinki, strojenie domów… I to by było na tyle. Zamiast tradycyjnej kolacji wigilijnej Japończycy idą na obiad do KFC, które przygotowuje tego dnia specjalne świąteczne menu.
- Ogórki na choince – Niemcy
Na niemieckich choinkach oprócz tradycyjnych bombek, lampek i łańcuchów, znajdziemy ozdoby w kształcie ogórka. Osoba, która podczas Wigilii jako pierwsza odnajdzie ogórka, dostanie dodatkowy prezent a także będzie miała szczęście w nadchodzącym roku.
- Chowanie mioteł – Norwegia
Dawniej wierzono, że w Wigilię czarownice budzą się ze snu i odwiedzają okoliczne domy, aby zabrać z nich miotły, na których będą mogły odlecieć. Norweskie gospodynie chowają więc wszystkie miotły, które mają, aby nie zostały porwane przez wiedźmy.
- Krampus – Austria i Słowenia
Krampus jest pół-człowiekiem pół-kozą o twarzy diabła. 5 grudnia Austriacy organizują parady na jego cześć. Ten potwór jest motywacją dla dzieci, aby były grzeczne cały rok. W innym wypadku mogą zostać przez niego porwane.
- Turron – Hiszpania
Święta w Hiszpanii i Polsce są bardzo podobne. Zauważalną różnicą podczas Wigilii jest jednak turron, czyli chałwa, którą domownicy dzielą się przy składaniu życzeń zamiast naszego tradycyjnego opłatka.