Soda niejedno ma imię

Soda oczyszczona kojarzy się wielu z nas wyłącznie z pieczeniem. Czy wiesz, że z jej pomocą zrobisz znacznie więcej? Na przykład wysprzątasz cały dom, jednocześnie chroniąc środowisko i oszczędzając pieniądze. Przed nami… 20 zastosowań sody oczyszczonej:

  1. Pasta do czyszczenia – mieszamy sodę oczyszczoną ( gruboziarnistą) z płynem do naczyń, aż powstanie masa o gęstej konsystencji. Tak przygotowaną pastą pocieramy, przy pomocy gąbki, miejsca wymagające czyszczenia np.: zlew, umywalkę, wannę, brodzik.
  2. Zaschnięty piekarnik – sodę wysypujemy na dno piekarnika, po czym spryskujemy lekko wodą i zostawiamy na noc. Rano wystarczy przetrzeć powierzchnię wilgotną gąbką i spłukać.
  3. Usuwanie tłuszczu i spalenizny – mieszamy 2 łyżki sody z płynem do mycia naczyń i wlewamy do garnków z zaschniętym tłuszczem lub brudem. Następnie dolewamy wody i zostawiamy  na 15 minut. Po tym czasie szorujemy zabrudzone naczynie. Innym sposobem jest wsypanie do garnka kilku łyżek sody, łyżki octu, zagotowaniu całości i odstawienie na 20 minut. Po tym czasie należy umyć garnek.
  4. Jako płyn do naczyń – wystarczy dodać 1/2 łyżeczki sody do 500 ml wody i wymieszać. Taki płyn najlepiej przelać do butelki ze spryskiwaczem. Jeśli jego działanie będzie zbyt słabe, należy dosypać więcej sody.
  5. Czyszczenie biżuterii – srebrną biżuterię wyczyścimy za pomocą pasty z sody wymieszanej z odrobiną delikatnego środka myjącego np. szamponu czy płynu do mycia naczyń. Tak uzyskany preparat nakładamy na biżuterię, a następnie szmatką lub miękką szczoteczką pocieramy, aż zabrudzenie zniknie.
  6. Odrdzewianie – zardzewiałe miejsca posypujemy sodą, a następnie polewamy octem. Kiedy mieszanka przestanie bulgotać, szorujemy szczoteczką czyszczoną powierzchnię.
  7. Do wybielania – wystarczy dodać opakowanie sody do białego prania. Dosypujemy ją do pojemniczka na proszek lub prosto do bębna pralki.
  8. Zapach z dywanów – wykładziny i dywany lubią pochłaniać wszelkie zapachy. Aby się ich pozbyć, wystarczy posypać dywan lub wykładzinę dużą ilością sody i pozostawić na kilka godzin. Następnie zbieramy sodę odkurzaczem lub dokładnie wytrzepujemy dywan.
  9. Odświeżanie obuwia – wsypujemy sodę do wnętrza butów na całą noc a rano po prostu ją wysypujemy i czyścimy buty z pozostałości proszku.
  10. Pochłaniacz zapachu z kuwety – na dno wyczyszczonej kuwety wysypujemy sporą ilość sody, po czym zasypujemy ją żwirkiem.
  11. Zapach z posłania psa lub kota – aby pozbyć się charakterystycznego zapachu, posypujemy sodą miejsce, w którym sypia zwierzę i po 15 minutach odkurzamy.
  12. Zapachy z lodówki – unikniemy powstawania nieprzyjemnego zapachu w lodówce, wstawiając do niej szklankę sody oczyszczonej. Proszek wymieniamy maksymalnie co dwa tygodnie. Zużytą sodę możemy wykorzystać do neutralizacji woni kanalizacji.
  13. Woń z kanalizacji – aby pozbyć się tego nieprzyjemnego zapachu wystarczy wsypać do odpływu 1/2 szklanki sody, po czym szybko zalać dużą ilością ciepłej wody.
  14. Czyszczenie kabiny prysznicowej – spryskujemy drzwi kabiny octem, a po kilku minutach szorujemy gąbką z sodą i spłukujemy.
  15. Usuwanie kamienia ze słuchawki prysznicowej – do plastikowej torebki, wsypujemy ćwierć szklanki sody oczyszczonej i wlewamy szklankę octu. Do środka wkładamy słuchawkę i zawiązujemy torebkę. Po godzinie słuchawkę wyjmujemy i płuczemy wodą.
  16. Na pocenie się stóp – stopy moczymy wieczorem w misce z ciepłą wodą z dodatkiem 1-2 łyżek sody oczyszczonej.
  17. Odświeżacz oddechu – jamę ustną należy płukać kilka razy dziennie roztworem w proporcjach: 1 łyżeczka sody na 1 szklankę wody.
  18. Usuwanie swędzenia po ukąszeniach owadów – swędzącą skórę smarujemy pastą z sody i pozostawiamy do wyschnięcia.
  19. Leczenie aft – zmienione miejsca smarujemy, co najmniej cztery razy dziennie, wodą z odrobiną sody. Za każdym razem należy używać czystego wacika.
  20. Płyn do kąpieli – do wody dodajemy 4 łyżki sody oczyszczonej i wchodzimy do mieszanki na około 10min. Taka kąpiel łagodzi podrażnienia i wysypki alergiczne.

Ułatwienia czytelności