Jesień w ogrodzie

Jesień to bardzo ważny czas dla posiadaczy ogrodów. Właśnie teraz należy wykonać wiele zabiegów pielęgnacyjnych, które przygotują ogród do zimy, aby na wiosnę znów rozkwitł całym swoim pięknem. Przygotowaliśmy dla Was listę podstawowych prac, o które warto zadbać przed nadejściem mrozów.

  1. Zgrab opadłe liście z trawnika – w przeciwnym razie mogą spowodować żółknięcie i gnicie trawy oraz powstanie dziur w trawniku.
  1. Pamiętaj o koszeniu trawy – dopóki rośnie i nie ma mrozów, należy o nią dbać. Dobrze jest przycinać trawę na wysokość ok. 5cm, ponieważ krótsza będzie mniej odporna na niskie temperatury.
  1. Zabezpiecz rośliny:
  • ziemię wokół wrażliwych na zimno krzewów i drzew przykryj korą, trocinami, iglastymi gałązkami lub liśćmi.
  • Całe rośliny okryj przewiewnym materiałem (słomiana mata, juta lub agrowłóknina). Roślin zimozielonych nie należy szczelnie owijać. W tym przypadku rozpinamy materiał na podpórkach tak, żeby nie stykał się z rośliną.
  • Usyp kopczyki z ziemi wokół krzewów i pnączy. Będzie dodatkową ochroną w przypadku roślin najbardziej wrażliwych na niskie temperatury.
  • Pobiel wapnem pnie drzewek owocowych. Zapobiegnie to pękaniu kory.
  • Zwiąż liście traw ozdobnych, które są szczególnie wrażliwe na mróz i owiń je przewiewnym materiałem, zaczepionym na wbitych wokół rośliny palikach.
  1. Wykop cebule roślin, które nie są mrozoodporne – następnie oczyść je, wyrzuć chore lub pokryte pleśnią. Pozostałe osusz i przechowuj w ciemnym i chłodnym pomieszczeniu o dobrej wentylacji, najlepiej rozłożone w skrzynkach z odrobiną piasku.
  1. Zasadź cebulki kwiatów, które zakwitną wiosną – większość wiosennych kwiatów należy do roślin cebulowych. Aby przebiśniegi czy krokusy, zakwitły już w pierwszych cieplejszych dniach, należy je zasadzić przed zimą.
  1. Zasiej kwiaty – byliny takie jak pozłotka kalifornijska czy ostróżka ogrodowa warto zasiać właśnie jesienią.
  1. Przenieś wrażliwe na mróz rośliny pojemnikowe do pomieszczenia – te zrzucające liście na zimę najlepiej trzymać w piwnicy lub garażu, gdzie jest dość ciemno i chłodno, ale nigdy nie ma mrozu. Rośliny zimozielone potrzebują więcej światła i trochę wyższej temperatury, więc będą czuły się dobrze np. na werandzie lub klatce schodowej.
  1. Wykonaj cięcia pielęgnacyjne – zapobiegnie to ewentualnym przyrostom w przypadku chwilowego ocieplenia.

Ułatwienia czytelności