Co słychać w bocianim gnieździe?

Bociany to jeden z nieodłącznych elementów wiosennego krajobrazu w Polsce. Co roku z utęsknieniem wypatrujemy ich przylotu, żeby niedługo później móc z ciekawością dziecka zerkać do gniazd w poszukiwaniu młodych osobników. Zwykle bociany docierają do Polski w drugiej połowie marca, jednak jest to zależne od warunków atmosferycznych i w przypadku przedłużającego się chłodu, ten czas ulega przesunięciu.

Mówi się, że co czwarty bocian na świecie pochodzi z Polski, co jest stwierdzeniem zupełnie prawdziwym. Około 48 tysięcy par, czyli 25% bocianiej populacji gniazduje w naszym kraju, a najwięcej z nich przebywa na wschodzie Polski.

Przenieśmy się do miejscowości Sławacinek Stary, a konkretnie do domu tych skrzydlatych piękności, na słupie 10m nad ziemią. Tam, dzięki kamerze umieszczonej bezpośrednio przy bocianim gnieździe, możemy śledzić 24 godziny na dobę poczynania pary bocianów – Piórka i Lotki.

Tę piękną transmisję zawdzięczamy panu Sylwestrowi, który bocianami pasjonuje się od dzieciństwa. Swoim zamiłowaniem do tych ptaków, pan Sylwester postanowił podzielić się ze swoją córeczką. Chciał przy tym, żeby dziewczynka mogła podziwiać bociany na co dzień i mieć możliwość zajrzenia tam, gdzie zazwyczaj wzrok nie sięga. Na podwórku postawił słup, na którym własnoręcznie zbudował gniazdo, a następnie zamontował przy nim kamerę. Nie obyło się bez porażek, ale gniazdo było ulepszane i finalnie w 2011 roku stało się domem dla pierwszej pary bocianów, która spędziła w nim cały sezon. Od tej pory co roku w gnieździe zjawiają się bocianie rodziny, których losy są skrupulatnie dokumentowane.

Ułatwienia czytelności