Jakiś czas temu w naszym bloku wprowadzono segregację odpadów. Zauważyłam jednak, że w kontenerach panuje niesamowity bałagan, ja osobiście tej segregacji tam nie widzę. Rozpiski, które dostaliśmy, aby ułatwiły nam zadanie, potrafią przyprawić o ból głowy… może stąd te błędy. Sama wielokrotnie zastanawiałam się, gdzie wyrzucić jakąś rzecz i ostatecznie nie wiem, czy wybrałam dobrze. Czy moglibyście Państwo zebrać najważniejsze zasady sortowania śmieci, w tym tych kłopotliwych, np. aerozoli, resztek jedzenia?
Danuta (63)
Podstawowy podział segregacji odpadów wygląda następująco:
- Papier – czyste opakowania z papieru i tektury, gazety, czasopisma i ulotki, kartony, zeszyty, papier biurowy
- Szkło – puste butelki, słoiki, puste szklane opakowania po kosmetykach, perfumach
- Metale i tworzywa sztuczne – kartony po sokach i mleku, zgniecione butelki plastikowe i nakrętki, zakrętki od słoików, worki foliowe, zgniecione puszki, folia aluminiowa
- Bio – odpadki warzywne i owocowe, fusy po kawie i herbacie, kwiaty, liście, skoszona trawa, resztki jedzenia, skorupki jaj
- Odpady zmieszane – resztki mięsne oraz kości, mokry lub zabrudzony papier, tekstylia, zużyte materiały higieniczne, potłuczone szyby i lustra
Poza odpadami, wpisującymi się dokładnie w powyższy podział, jest szereg śmieci, które potrafią sprawić sortującemu dużo problemów. Przede wszystkim pamiętajmy, że nie wszystko nadaje się do wyrzucenia do kosza. Tu z pomocą przychodzą nam specjalne pojemniki oraz Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK).
- Baterie – specjalne pojemniki w centrach handlowych, szkołach, urzędach, PSZOK, sklepy mające w ofercie baterie
- Żarówki i świetlówki – specjalne pojemniki w centrach handlowych, szkołach, urzędach, PSZOK, sklepy mające w ofercie żarówki
- Leki – Niektóre apteki, PSZOK
- Opony – PSZOK, serwisy i warsztaty samochodowe przy wymianie opon
- RTV/AGD – zbiórki elektrośmieci w gminach, PSZOK, sklepy RTV/AGD przy zakupie nowego sprzętu
- Meble – kontener na gabaryty, PSZOK
I na koniec kilka ciekawostek:
- Oleje, oliwy po smażeniu – należy je zebrać do słoika i oddać do punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Wylane do zlewu czy toalety, mogą zatkać rury kanalizacyjne.
- Lakier do włosów – wszystkie produkty w pojemnikach pod ciśnieniem, traktowane są jako odpady niebezpieczne i powinny trafić do punktu zbiórki.
- Torebka po herbacie – Zwykłą torebkę ze sznurkiem wyrzucamy do pojemnika BIO. Jeżeli jednak jest to tzw. piramidka, jej miejsce jest w odpadach zmieszanych.
- Zdjęcia – wyrzucamy do odpadów zmieszanych.
- Szklanki, kieliszki – wykonane są ze szkła, które nie nadaje się do ponownego przetworzenia. Należy je wyrzucić do odpadów zmieszanych.
Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki nieco ułatwią codzienną segregację domowych śmieci. W razie wątpliwości, polecamy skorzystać z wyszukiwarek odpadów, np. www.puk.com.pl/wyszukiwarka-odpadow.html czy www.segregujna5.um.warszawa.pl. Użytkownicy smartfonów mogą zainstalować darmową aplikację „Gdzie wyrzucić?”, dostępną w Sklepie Play.