W trosce o dziecięcy umysł

Witam, jestem babcią dwunastoletnich bliźniaków, które z racji pandemii, uczą się przez Internet, bardzo dużo czasu spędzają przy komputerze. Rodzice pracują, więc w ciągu dnia jestem z wnukami sama. Niejednokrotnie dzieci prosiły mnie o pomoc w lekcjach, ale kompletnie nie umiem posługiwać się tymi ich programami. W ogóle z komputerem nie do końca mi po drodze. Czy mogłabym pomóc wnukom w jakiś inny sposób? Tak aby zrobić dla nich coś dobrego, co ułatwi im przyswajanie wiedzy?

Zofia (64)

Pani Zofio, to wspaniale, że chce Pani aktywnie uczestniczyć w zajęciach wnuków. Oczywiście można im pomóc zupełnie bez znajomości nowych technologii. Nauka to w końcu przede wszystkim ich umysł, a więc doskonałym pomysłem może być ćwiczenie pamięci i koncentracji. To z pewnością zaowocuje łatwiejszym przyswajaniem wiedzy. Takie ćwiczenia mogą być doskonałą formą zabawy w przerwach od lekcji online.

Memory – popularna gra w znajdowanie par obrazków, która doskonale ćwiczy pamięć. Możemy ją kupić lub wykonać samemu, co będzie dodatkowym kreatywnym zajęciem. Wystarczy z bloku technicznego wyciąć karty, na których wykonujemy dowolne ilustracje, każda musi się powtórzyć na dwóch kartach. Tabliczki kładziemy obok siebie, obrazkami do dołu. Następnie na zmianę odkrywamy po dwa obrazki. Jeśli znajdziemy w ten sposób parę, zabieramy karty. Wygrywa ten, kto zbierze więcej par.

Układanie puzzli i gry planszowe – poszukiwanie kolejnego pasującego kawałka obrazka, rozwija koncentrację i zdolność zapamiętywania. To samo tyczy się gier planszowych, nawet tych najprostszych, jak warcaby.

Wierszyki i piosenki – uczenie się krótkich rymowanek i piosenek, rozwija pamięć dzieci a dodatkowo może być świetną zabawą.

Jednak nie tylko takie zabawy mają wpływ na zdolność przyswajania wiedzy. Wypoczęty, dotleniony umysł to podstawa. Należy zadbać o odpowiednią ilość niezakłóconego snu młodych ludzi, a także codzienną dawkę ruchu na świeżym powietrzu. Ważne, aby dzieci nie spędzały całego dnia przed komputerem, ale zrobiły sobie w nauce chociaż małą przerwę na spacer. Równie ważna dla efektywnej pracy mózgu, jest zbilansowana dieta. Funkcjonowanie umysłu świetnie wspiera jedzenie orzechów. Warto, aby podczas nauki przy komputerze dziecko miało pod ręką taką przekąskę. Korzystny wpływ na pamięć ma również lecytyna, zawarta w żółtku jajka.

Ułatwienia czytelności