Zdjęcie: www.kopalnia.pl
Moda na tężnie solankowe ma swoje początki w XIXw. Inhalacje w tych konstrukcjach wspomagają leczenie wielu chorób oraz dostarczają naszemu organizmowi niezbędnych mikroelementów. Na jakie dolegliwości mogą pomóc i czy każdy może korzystać z dobroczynnych właściwości tężni?
Tężnie solankowe to budowle z drewna iglastego i gałązek brzozowych, wyposażone w pompy, rozprowadzające solankę po całości konstrukcji. W ten sposób w powietrzu unosi się rosa bogata w mikroelementy: jod, brom, wapń, magnez, potas, żelazo, sód. Warto wiedzieć, że godzina spędzona w tężni dostarczy nam taką ilość jodu, jaką pozyskalibyśmy podczas 3 dni spędzonych w nadmorskim uzdrowisku.
Wdychanie jodu pomaga w walce z chorobami górnych dróg oddechowych, a także reguluje pracę tarczycy. Inhalacje solankowe wzmacniają układ odpornościowy, wspomagają pracę nerek i wątroby, poprawiają przemianę materii. Kuracje w tężniach mogą być zbawienne dla osób borykających się z bólami reumatycznymi oraz alergiami.
Jednak jak w przypadku większości kuracji, istnieją przeciwwskazania, z powodu których nie każdy może korzystać z tężni solankowych. Do takich czynników należy niewydolność naczyń wieńcowych serca, świeżo przebyty zawał, podwyższona temperatura, choroby nowotworowe i nadwrażliwość na jony obecne w roztworze solankowym. Dlatego najlepiej przed skorzystaniem z tej formy relaksu skonsultować się z lekarzem.