Ziołowa apteczka – Mięta pieprzowa

Mięta jest jedną z najstarszych i najpopularniejszych roślin leczniczych świata. Doceniana była już w starożytności, jako środek łagodzący migreny. Spośród kilkudziesięciu gatunków mięty, najbardziej użyteczna jest mięta pieprzowa, która zawiera najwięcej olejku i wspaniale pachnie. Jej właściwości można z powodzeniem wykorzystać zarówno w medycynie, kuchni, jak i kosmetyce.

Ze względu na jej szerokie zastosowanie, warto mieć miętę zawsze pod ręką. Liście mięty zawierają węglowodany, białko, magnez, fosfor, wapno i żelazo. Poza tym, jest także bogatym źródłem witaminy B3 i witaminy A. Uprawa tej rośliny w doniczce jest dość prosta. Wymaga jedynie regularnego, obfitego podlewania i lekko zacienionego miejsca. W słońcu również da sobie radę, ale będzie mniej bujna. Mięta rośnie szybko, więc już kilka tygodni po wysianiu nasion, można cieszyć się jej aromatycznymi listkami.

Zastosowanie:

  • łagodzi bóle żołądka
  • pobudza trawienie
  • usuwa wzdęcia, kolki i nudności
  • pobudza czynności wątroby i dróg żółciowych
  • służy osobom wyczerpanym nerwowo
  • działa bakteriobójczo, odkażająco i przeciwbólowo
  • redukuje bóle głowy i reumatyczne
  • koi miejsca po ukąszeniach owadów
  • pomaga w nadciśnieniu, bezsenności oraz migrenie
  • w przeziębieniach z kaszlem i chrypą
  • jako kosmetyk i przyprawa

Przeciwwskazania i skutki uboczne:

Olejek z mięty pieprzowej, podany w zbyt dużej dawce, może wywołać ból brzucha i wymioty, a znacznie przedawkowany – zaburzenia równowagi i głęboki sen. Stosowany zewnętrznie może wywołać podrażnienia i zaczerwienienia skóry. Ze względu na tak silne możliwe reakcje niepożądane, olejek miętowy nigdy nie jest używany samodzielnie, ale rozcieńczany, np. w oliwie z oliwek. Należy go stosować bardzo ostrożnie u osób starszych i małych dzieci.

Na koniec kilka przepisów z wykorzystaniem mięty pieprzowej, przydatnych w domowej apteczce:

Nalewka miętowa

100 g suszonych liści mięty zalewamy 0,5 litra 70% spirytusu, a następnie odstawiamy na minimum 7 dni. Pijemy 10—20 kropli 3 razy dziennie w dolegliwościach żołądkowych, trawiennych.

Napar z mięty

Kilka świeżych lub łyżkę suszonych liści zalewamy szklanką wrzątku, pozostawiamy kwadrans pod przykryciem. Po przecedzeniu pijemy 3 razy dziennie godzinę przed jedzeniem. Napar działa żółciopędnie, poprawia trawienie. Redukuje wzdęcia bóle brzucha, zgagę, odbijanie. Pomaga przy nerwobólach, bólach stawowych i mięśniowych, działa uspokajająco.

Syrop z mięty (na zimę)

Świeże listki mięty wrzucamy do rondelka, zalewamy 1 szklanką wody i gotujemy ok. 4-5min. na wolnym ogniu. Odstawiamy na noc pod przykryciem. Następnego dnia przelewamy sam płyn (bez liści) do garnka, dodajemy 1 szklankę cukru i gotujemy bez przykrycia ok. 30min. Gorący syrop przelewamy do wyparzonej butelki i odstawiamy do wystygnięcia. Tak przygotowany specyfik, przyspieszy zdrowienie i poprawi samopoczucie w przypadku grypy. Należy przyjmować 1 łyżkę 2-3 razy dziennie, można rozcieńczyć wodą. Zażywany profilaktycznie, wzmocni odporność.

Ułatwienia czytelności