Sanatorium – Dla kogo? Jak? Za ile?

Wraz z wiekiem borykamy się z coraz większą liczbą dolegliwości, które często są wynikiem wcześniejszych chorób i urazów. Dla wielu osób zbawienne są turnusy rehabilitacyjne w polskich uzdrowiskach. Świeże powietrze, spokój i codzienne zabiegi potrafią zdziałać cuda i naładować nas pozytywną energią na długi czas. Jednak jak się dostać do takiego ośrodka? I ile to kosztuje?

  1. Sanatorium z NFZ

Leczenie uzdrowiskowe jest kontynuacją leczenia szpitalnego lub ambulatoryjnego. Mogą z niego skorzystać osoby, które dążą do odzyskania sprawności po chorobie/wypadku lub wymagają określonych zabiegów z powodu choroby zawodowej.

  • Skierowanie: Lekarz rodzinny wystawia skierowanie, biorąc pod uwagę korzyści z pobytu w uzdrowisku oraz ewentualne przeciwwskazania do zabiegów. Taki wniosek trafia do odpowiedniego oddziału NFZ, gdzie jest weryfikowane przez lekarza specjalistę. Pacjent drogą pocztową otrzymuje zawiadomienie o pozytywnym rozpatrzeniu sprawy lub odrzuceniu wniosku. Z leczenia uzdrowiskowego można skorzystać raz na 18 miesięcy. Więcej informacji na stronie NFZ.
  • Opłaty: NFZ finansuje pobyt tylko częściowo. Pacjent z własnej kieszeni musi zapłacić m.in. za zakwaterowanie (ok.10-35zł za dobę), dojazd do ośrodka czy dodatkowe zabiegi lecznicze.

..

  1. Sanatorium z ZUS

W tym przypadku możemy skorzystać z rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS. Ta forma dotyczy osób, które ze względu na stan zdrowia są zagrożone utratą zdolności do pracy, ale rehabilitacja daje szanse na powrót aktywności zawodowej.

  • Skierowanie: Lekarz prowadzący pacjenta wystawia wniosek, przesyłany następnie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Na jego podstawie lekarz orzecznik ZUS ustala termin badania kwalifikacyjnego, po którym wystawiane jest skierowanie do sanatorium. Drogę urzędową częściowo można przeprowadzić na kilka sposobów: osobiście, drogą pocztową lub internetową. Szczegółowe informacje na stronie ZUS.
  • Opłaty: Korzystając z dofinansowania ZUS, nie ponosimy żadnych kosztów związanych z turnusem rehabilitacyjnym, z transportem do uzdrowiska włącznie. Jedynym dodatkowym kosztem może być wykupienie dodatkowych zabiegów, spoza podstawowej oferty.

..

  1. Sanatorium z KRUS

Z leczenia mogą skorzystać osoby, które ze względu na stan zdrowia są niezdolne do pracy w gospodarstwie lub zagrożone utratą zdolności do pracy, ale rehabilitacja mogłaby przywrócić im sprawność. Pierwszeństwo mają osoby, które utraciły zdolność do pracy na roli na skutek wypadku podczas pracy w gospodarstwie. Dodatkowym warunkiem jest tu kryterium wieku: kobiety do ukończenia 60 roku życia i mężczyźni, którzy nie ukończyli 65 lat.

  • Skierowanie: Droga formalna jest tu podobna jak w ZUS. Wniosek o skierowanie do sanatorium, wystawiony przez lekarza pierwszego kontaktu, wysyłany jest do KRUS. Tam poddany jest weryfikacji przez lekarza orzecznika. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, rolnik otrzymuje proponowany termin i miejsce wyjazdu. Jeśli go zaakceptuje, wystawiane jest skierowanie do danego ośrodka.
  • Opłaty: Tak jak w przypadku ZUS, kuracjusze nie ponoszą żadnych kosztów związanych z turnusem rehabilitacyjnym ani transportem do i z uzdrowiska.

..

  1. Sanatorium z dofinansowaniem PFRON

Osoby niepełnosprawne mogą starać się o dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W odróżnieniu od poprzednich organów kierujących, PFRON organizuje turnusy grupowe w zespołach min. 20-osobowych z podobnym rodzajem niepełnosprawności. Poza rehabilitacją leczniczą, duża waga przykładana jest do działań grupowych, aktywizujących społecznie.

  • Skierowanie: Lekarz prowadzący wypełnia wniosek, który pacjent składa w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie. W terminie 30 dni, pracownicy socjalni rozpatrują wniosek a następnie informują drogą pocztową o jego przyjęciu lub odrzuceniu. Po otrzymaniu pozytywnej decyzji, osoba niepełnosprawna ma 30 dni na wybór turnusu, który uzgadnia z PCPR. Szczegółowe informacje na stronie PFRON.
  • Opłaty: Dofinansowanie zależy od indywidualnej sytuacji osoby niepełnosprawnej. Zazwyczaj jest to 50-60% kosztów wyjazdu rehabilitacyjnego. Oprócz pozostałej kwoty za pobyt, kuracjusz musi opłacić transport do i z ośrodka oraz ewentualne dodatkowe zabiegi.

..

  1. Wyjazd prywatny

Jeśli nie chcemy przechodzić całej drogi urzędowej i martwić się, czy nasz wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony, możemy zdecydować się na pełnopłatny pobyt w sanatorium. To rozwiązanie ma szereg plusów, jak brak oczekiwania w kolejce (co może trwać nawet kilkanaście miesięcy) czy możliwość swobodnego wyboru miejsca, terminu oraz długości pobytu.

  • Skierowanie: Brak.
  • Opłaty: Każdy ośrodek ma swoją indywidualną ofertę, jednak podstawowe ceny oscylują najczęściej wokół kwoty 150-300zł za dobę. Wszystko zależy m.in. od ilości i formy zabiegów, sezonu, w którym zdecydujemy się na wyjazd czy standardu zakwaterowania. Wiele ośrodków proponuje pakiety, które mogą być całkiem atrakcyjne finansowo.

Ułatwienia czytelności