5 przykazań Świętego Mikołaja

Coroczne poszukiwania prezentów dla bliskich niezmiennie spędzają Ci sen z powiek? Nie oszukujmy się, znalezienie tego jednego, idealnego wcale nie jest proste. Chcielibyśmy nieco ułatwić Wam to zadanie za pomocą 5 zasad, którymi warto się kierować w przedświątecznych zakupach. Nie da się wskazać uniwersalnych prezentów, które odpowiadałyby każdemu, jednak mamy nadzieję, że wcielając nasze wskazówki w życie, wybór tych właściwych stanie się nieco prostszy.

  1. Nie zostawiaj zakupów na ostatnią chwilę – pośpiech jest złym doradcą. Nie zostawiajmy świątecznych zakupów na kilka dni przed świętami lub co gorsza, na wigilijny poranek. Ta druga opcja jest dla prawdziwych ryzykantów. Bezpiecznie jest zacząć gromadzenie podarków nawet kilka miesięcy przed świętami. W ten sposób będziemy mieli dużo czasu na dokładnie przemyślenie każdego wydatku, a poza tym unikniemy tłumów w sklepach. Warto też zwrócić uwagę na to, że często przed świętami ceny idą w górę. Stąd niektórzy praktykują zakupy na następny rok już po świętach, w czasie zimowych wyprzedaży.
  2. Określ budżet – zanim przystąpimy do szukania prezentów idealnych, zastanówmy się, ile możemy i chcemy na nie wydać. Rozpisujemy swój świąteczny budżet i się go trzymamy. Ustalenie górnej kwoty dla poszczególnych osób, znacznie przyspieszy zakupy, na wstępie zawężając je do danej ceny.
  3. Zrób listę wskazówek – bardzo przydatna rzecz. Spisujemy wszystkie osoby, które mamy obdarować i do każdej z nich dopisujemy jej cechy, zainteresowania, to z czym nam się najbardziej kojarzy. Często podczas pisania nagle przychodzi olśnienie i pomysł na prezent wydaje się taki oczywisty.
  4. Skup się na innych – pamiętajmy, że podarek ma cieszyć obdarowanego. Nie musi nam się podobać. Każdy ma swój indywidualny gust i podczas poszukiwania prezentów, powinniśmy wyłączyć swoje upodobania, starając się skupić na liście z punktu 3. Jeśli naprawdę zależy nam na tym, aby prezent był trafiony, a nie znamy np. ulubionych zapachów danej osoby, unikajmy takich ryzykownych prezentów, jak w tym przypadku perfumy.
  5. Przeszukaj Internet – Zakupy online są łatwe i bezpieczne. Zamiast biegać od sklepu do sklepu, może lepiej przejrzeć oferty w sieci. Nie dość, że unikniemy tłumów i wszelkich niedogodności, związanych z zakupami stacjonarnymi, to oferta sklepów online jest znacznie szersza i daje większe pole do popisu. Do tego zazwyczaj ceny poszczególnych artykułów są dużo bardziej atrakcyjne. Pamiętajmy, że ruch w sklepach internetowych przed świętami jest większy. Dokładnie sprawdzajmy dostępność wybranych przedmiotów oraz czas dostawy, aby zdążyły dojść na czas.

Ułatwienia czytelności