Co kraj to zwierzę – narodowi pupile

Każdy kraj ma swoje narodowe zwierzę. Taki reprezentant może występować w herbie lub być oficjalną maskotką. W Polsce jest to biały orzeł… Choć ta kwestia nie jest wcale tak oczywista, gdyż część badaczy uważa, że ten dumny ptak to bielik, który orłem nie jest. W poniższych państwach sytuacja jest nieco prostsza. Poznajmy zatem ulubieńców innych narodowości.

Chiny – panda

Ten przesympatyczny miś jest symbolem przyjaźni, pokoju i szczęścia. Kolory futra pandy są takie jak symbol yin yang, pochodzący z antycznej chińskiej filozofii i oznaczający równowagę i harmonię. To kolejny dowód na to, że ten spokojny zwierzak idealnie pasuje do swojej roli.

Tajlandia – słoń

Słoń jest symbolem Tajlandii od wielu lat. To majestatyczne zwierzę, czczone w buddyzmie, występuje również jako jeden z tajlandzkich znaków zodiaku. Niegdyś słoń pełnił ważną rolę podczas wojen, jako środek transportu podczas wycinki drzew oraz w turystyce. Obecnie wiele organizacji walczy, aby uchronić słonie przed takim wykorzystywaniem i pozostawić je w ich naturalnym środowisku.

Kanada – bóbr

Niewielki milusiński o wielkiej sile. Uwielbiany przez mieszkańców Kanady do tego stopnia, że wizerunek bobra występuje na awersie pięciocentówki. W Parku Narodowym Bizona Leśnego na północy Kanady znajduje się największa na świecie tama zbudowana przez bobry. Jest ona widoczna aż z kosmosu.

Szkocja – jednorożec

Szkoci uwielbiają mity i legendy, więc ta niezwykła istota idealnie pasuje do roli szkockiego symbolu. Jednorożec to celtycki symbol czystości i niezależności, uznawany za najsilniejszy ze zwierząt. Narodowym zwierzęciem Szkocji jest już od 1300 roku.

Singapur – lew

Nazwa Singapur oznacza dosłownie miasto lwa, chociaż lwy nigdy tu nie zamieszkiwały. Znakiem i maskotką Singapuru jest Merlion – pół lew – pół ryba.

Nowa Zelandia – kiwi

Ten mały ptak-nielot symbolizuje różnorodność natury Nowej Zelandii, która jest jedynym krajem zamieszkiwanym przez kiwi.

Ułatwienia czytelności