Szałwia od wieków doceniana jest za swoje dobroczynne, szczególnie bakteriobójcze działanie. W starożytności uważaną ją za roślinę magiczną a zbieranie szałwii o poranku miało zwiększyć jej magiczną moc. Jej łacińska nazwa jest bardzo trafna – „salvere”, czyli „leczyć”, „ratować”. Jednak gama zawartych w niej składników jest na tyle szeroka, że szałwia ma szereg zastosowań nie tylko w medycynie, ale też kosmetyce oraz kuchni.
W ziołolecznictwie najczęściej wykorzystywane są liście szałwii pełne olejków eterycznych, rzadziej korzeń lub kwiaty. Roślina ta jest bogatym źródłem kwasów organicznych i witamin, m.in. witaminy A, C, B oraz wapnia, magnezu, potasu, żelaza, cynku i sodu.
Zastosowanie:
- działanie przeciwzapalne i ściągające
- działanie przeciwpotne
- przy dolegliwościach menstruacyjnych
- poprawa trawienia
- hamowanie laktacji
- działa odkażająco i antybakteryjnie
- w leczeniu łuszczycy i grzybicy
- w walce z infekcjami dróg oddechowych
- poprawia pamięć i koncentrację
Przeciwwskazania i skutki uboczne:
Nie powinno się stosować szałwii, przyjmując leki antydepresyjne, działające na układ nerwowy. Szałwia może też obniżać skuteczność leków przeciwzakrzepowych. Nie należy też stosować jej podczas ciąży i karmienia piersią. Przyjmowana w nadmiarze może wywoływać nudności i wymioty. Wskazane jest robienie kilkudniowych przerw w kuracji.
Na koniec kilka przepisów z wykorzystaniem szałwii:
Napar z szałwii
1 łyżeczkę liści szałwii zalewamy szklanką wrzącej wody. Następnie nakrywamy i odstawiamy na 15 minut. Po tym czasie przecedzamy. Tak przygotowany napar jest świetny do picia oraz płukania jamy ustnej i gardła.
Likier z szałwii
Ok. 20 liści szałwii dokładnie myjemy i osuszamy. 250 gram spirytusu 95% mieszamy z 250 gram wody, 250 gram cukru. Dodajemy skórkę z 1 cytryny, 2 goździki i wcześniej przygotowane liście szałwii. Wszystkie składniki umieszczamy w hermetycznie zamykanym słoju i macerujemy przez 2 miesiące, potrząsając słojem od czasu do czasu. Po tym czasie dokładnie przecedzamy i przelewamy do butelek. Następnie likier powinien leżakować minimum 2 miesiące w chłodnym i ciemnym miejscu. Tak przygotowany ma bardzo korzystny wpływ na żołądek.
Szałwiowa kąpiel odświeżająca
6 czubatych łyżek suszonej szałwii zalewamy 2 litrami wody. Doprowadzamy do wrzenia i gotujemy 2-3 minuty. Przykrywamy i odstawiamy na 20 minut, następnie przecedzamy. Gotowy wywar dodajemy do kąpieli.