W kręgu sennych tajemnic

Sen – z pozoru prosta czynność, towarzysząca nam od urodzenia. Tak oczywista jak jedzenie czy oddychanie, zazwyczaj jakoś szczególnie się nad nią nie zastanawiamy. Jedno jest pewne, sen i związana z nim regeneracja sił są nam niezbędne do życia.

Kiedy jednak zaczniemy się głębiej zastanawiać nad tym codziennym procesem, uświadomimy sobie jego złożoność oraz to, jak wiele tajemnic kryje. Postaramy się odpowiedzieć na kilka pytań, które nurtują wiele osób.

Czy mózg „zasypia”?

Nasz mózg jest niezwykle aktywnym organem, który nie odpoczywa ani przez moment. Jedynie w fazie najgłębszego snu nieco zwalnia, ale w fazie aktywnej pracuje równie intensywnie jak wtedy, kiedy nie śpimy.

Ile czasu w ciągu całego życia poświęcamy na sen?

Zapotrzebowanie na sen jest zależne od naszego wieku oraz indywidualnych preferencji. Generalnie noworodki przesypiają około 18 godzin na dobę. Z kolei dorośli potrzebują przeciętnie 8 godzin snu (chociaż są tacy którym wystarczą 3 godziny, a innym mało i 12 ;)).

Biorąc pod uwagę średnie zapotrzebowanie na sen, naukowcy obliczyli, że w ciągu całego życia przesypiamy około 20 lat.

Ile czasu można wytrzymać bez snu?

Odpowiedź brzmi: maksymalnie 10 dni. Po 16 godzinach bez snu nasz organizm zaczyna reagować jakbyśmy mieli we krwi 0,5 promila alkoholu. Po 2 bezsennych dobach odczuwamy już znaczne ograniczenia w normalnym funkcjonowaniu.

Często śnią mi się kompletnie obcy ludzie i miejsca. Czy mam nadprzyrodzone zdolności?

Niestety nie. J Nigdy nie śnimy o osobach, przedmiotach ani miejscach, których nie znamy. Mózg nie potrafi „stworzyć sobie” zupełnie nowych twarzy, a te które widzimy w snach, musieliśmy zobaczyć choćby przelotnie na ulicy czy w telewizji i nawet nie zwróciliśmy na to uwagi. To samo tyczy się miejsc, których oryginalny obraz może być nieco zniekształcony, ale składa się z pewnych charakterystycznych elementów.

Dlaczego nic mi się nie śni?

Sny ma każdy i zawsze (nawet kilkanaście w ciągu jednej nocy), ale nie każdy i nie zawsze te sny pamięta. Wszystko zależy od tego, w której fazie snu się obudzimy. Jeżeli nastąpi to w aktywnej fazie REM, z pewnością zapamiętamy nasze senne przygody. W innym przypadku szansa na to jest bardzo mała i stąd wrażenie, że nic nam się nie śniło.

Czy niewidomi mają sny?

Jak najbardziej. Jednak w zależności od tego, czy są niewidomi od urodzenia, czy stracili wzrok w późniejszym czasie, śnią innymi zmysłami. Sny przywołują to co znamy, więc sen osoby, która nigdy nie widziała, będzie wspomnieniem smaków, zapachów i dźwięków. U kogoś, kto został niewidomy np. już w dorosłym życiu, sny nadal będą miały formę obrazów odczuwanych wszystkimi zmysłami.

Ułatwienia czytelności